Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
10/06/2022 - 09:10

Radni z Rytra rozliczają wójta z pracy w 2021 roku. Sesja LIVE

Dziś w Rytrze bardzo ważna sesja, bo sesja absolutoryjna. Radni rozliczą i skwitują wójta Jana Kotarbę za pracę w 2021 roku. Jak gospodarz gminy wyjedzie z tej konfrontacji?

KLIKNIJ TUTAJ ABY OBEJRZEĆ TRANSMISJĘ

Zobacz też: Szok! Tu nie było ani jednego przestępstwa przez cały rok!

Jak głosowanie absolutoryjne zakończyło się w zeszłym roku przy ocenie za 2020 roku? Na sesji obecnych było wtedy 13 z 15 radnych. Po przedstawieniu i dyskusji nad raportem o stanie gminy za 2020 rok sześciu radnych opozycyjnych uznało, że Jan Kotarba na wotum zaufania nie zasłużył - wstrzymali się od głosu, za zagłosowało siedmiu radnych ze stronnictwa gospodarza gminy.

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji głosowanie nad absolutorium też nie wypadnie dla wójta pomyślnie, ale nic bardziej mylnego i - przy okazji - zaskakującego. Za przyznaniem absolutorium głosowali bowiem niemal wszyscy obecni radni, wstrzymał się od głosu, konsekwentnie nie chcąc dać wójtowi dobrej oceny, radny Mariusz Tokarczyk. Czy teraz wójt zasłużył na "tak" w obu głosowaniach?

Zobacz też: Rytro wyrosło na lidera samorządów subregionu sądeckiego! [WIDEO]

Wotum zaufania i absolutorium przyznawane są przez radnych na podstawie kilku danych. Pierwsza jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która ocenia czy budżet był prawidłowo realizowany, czy nie ma jakiś usterek w sposobie wydawania pieniędzy. Drugi ważny dokument to raport o stanie gminy, w którym urzędnicy przedstawiają kondycję samorządu w zakresie inwestycji, oświaty, pomocy społecznej a nawet demografii czy przedsiębiorczości.

Istotnym czynnikiem jest też skuteczność samorządu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Ale akurat w Rytrze nie ma z tym problemu. W tamtym roku gmina okazała się liderem w tym zakresie w skali całego subregionu. Przypomnijmy, że już w lutym tego roku Rytro wprowadzając do swojego budżetu dofinansowania uzyskane w 2021 niemal podwoiło swój budżet. W zakresie planowanych wydatków wzrósł on o ok. 12 475 000 zł na aż 32 990 000 zł. I nie przesadzimy, jeśli napiszemy, że to był przełomowy, milowy krok w historii tego samorządu. Chyba najważniejszy dla jego rozwoju inwestycyjnego od lat. Jak na to popatrzą radni? - Działamy ciągle w kierunku rozwoju gminy i myślę, że radni to docenią - komentował tuż przed sesją sam wójt.

By obejrzeć transmisję z dzisiejszej sesji wystarczy kliknąć w zdjęcie powyżej.  ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info ES)Dziękujemy za przesłanie błędu