Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
27/01/2021 - 12:35

Radni zmienią wysokość opłat w Gminnym Żłobku w Brzeznej

Już 29 stycznia w Podegrodziu odbędzie się sesja wyjątkowo ważna z punktu widzenia rodziców. Radni będą uchwalać szczegóły na temat funkcjonowania pierwszego Gminnego Żłobka na terenie samorządu.

Radni ustalą opłaty w Gminnym Żłobku w Podegrodziu

Zobacz też: Wystarczy termin szczepienia i już można rezerwować transport do Brzeznej

Na wstępie kilka słów przypomnienia. Żłobek powstał dzięki przebudowie części pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Brzeznej. Placówka działa na parterze, ma trzy oddziały i gwarantuje opiekę nad 25 maluchami w godzinach od 6.30 do 16.30 we wszystkie dni robocze z wyłączeniem tych ustawowo wolnych od pracy i sierpnia.

Z opieki w żłobku mogą korzystać dzieci do ukończenia trzeciego roku życia. By oddać dziecko do tej placówki trzeba mieszkać lub uczyć się na terenie gminy Podegrodzie. Dalej projekt dedykowany jest osobom, które nie mają pracy, przebywają na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym oraz osobom pracującym, dla których wsparcie w postaci zapewnienia opieki nad dziećmi umożliwi utrzymanie zatrudnienia.

Zobacz też: Najgroźniejsze „wodne zmory” w Podegrodziu są już uregulowane

O czym zatem będą debatować radni? Jak tłumaczy zastępca wójta Stanisław Mazur chodzi przede wszystkim o uregulowanie kwestii związanych z odpłatnością. Do tej pory rodzice płacili stawiki godzinowe – 12 zł/h. Jednak okazało się, że choć lista dzieci jest pełna to z rzeczywistym korzystaniem z usług żłobka jest różnie.

- A funkcjonowanie takiej placówki jest bardzo kosztowne. Na miejscu - do opieki nad grupą 25-osobową - muszą być stale obecne cztery opiekunki i pielęgniarka niezależnie ile rzeczywiście przyszło dzieci. Dlatego wprowadzamy opłatę ryczałtową – 300 złotych miesięcznie – informuje urzędnik, którego przy okazji podpytaliśmy czy gmina wprowadzi też zniżki dla rodziców i opiekunów samotnie wychowujących.

- Nie, u nas takich zniżek nie wprowadzamy, bo i tak zaproponowana opłata ryczałtowa jest jedną z najniższych w okolicy – tłumaczy Mazur.

Kolejna ważna informacja – żłobek działa formalnie 10 godzin dziennie, ale zdarza się, że ktoś – na przykład z przyczyn losowych – nie zdąży maluszka odebrać do godziny 16.30. – I nasz żłobek jest na to przygotowany, ale wprowadzimy opłatę za każdą rozpoczętą nadliczbową godzinę – zaznacza zastępca wójta. Do miesięcznej opłaty należy też doliczyć koszt wyżywienia - to 8 zł za 3 posiłki - śniadanie, obiad i podwieczorek przygotowywane w gminnej stołówce. 

Oczywiście ostateczna decyzja w sprawie zmian zależy od wyniku głosowania rady, które przeprowadzone będzie już 29 lutego, czyli już w ten piątek. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu