Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
30/05/2020 - 18:35

Raport o gminie Chełmiec. Mieszkańcy znów nie zostawią na nim suchej nitki?

Drugi rok z rzędu, w ślad za nowelizacją ustawy o samorządzie, podstawą do udzielenia włodarzom gmin absolutorium będzie raport o stanie zarządzanej przez gminy. Czy i w tym roku mieszkańcy gminy Chełmiec nie zostawią suchej nitki na raporcie o stanie gminy Chełmiec za 2019 rok?

W ubiegłym roku na sesji, podczas której dyskutowano o wspominanym raporcie, głos – za zgodą przewodniczącego rady Wiesława Szołdrowskiego zabrało kilku mieszkańców gminy, którzy w wypowiedziach dalecy byli od narracji sukcesu, którym przepełniony był raport. Wprost wytknęli autorom, że ów dokument to jedynie kalka informacji zawartych w wydawanym przez władze gminy „Kurierze chełmieckim”.

Według nich nie było tu grama danych o tym, co najbardziej dotyka społeczność chełmiecką - danych o bezpieczeństwie, o kosztach i skuteczności działania straży gminnej, o problemach związanych z organizacją transportu zbiorowego. Nie było zestawienia uchwał unieważnionych przez wojewodę, raportu o postępach w budowie kanalizacji czy oświetleniu dróg gminnych. O szczegółach dyskusji pisaliśmy szczegółowo w publikacji Chełmiec: wójt znów „z tarczą”. Czyimi głosami dostał absolutorium?

Mimo tych kontrowersji wójt wtedy absolutorium dostał – za jego przyznaniem głosowało 14 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Teraz gmina opublikowała kolejny raport, tyle, że nie wiadomo, czy w tym roku z racji ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 mieszkańcy znów będą mogli przedstawić swoje stanowisko na jego temat. Ale po zapoznaniu się z treścią tegorocznej edycji raportu przyznać trzeba, że jego autorzy z zeszłorocznej dyskusji wnioski wyciągnęli.

Dokument uzupełniono kilkunastoma załącznikami, w których znaleźć można np. całość korespondencji, którą gmina prowadziła z władzami Nowego Sącza w sprawie objęcia gminy usługami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i szczegółami działalność jednostek podlegających gminie – ilość etatów, sprawozdania finansowe, dane o wartości zarządzanego majątku. Jak spojrzą na to sami wyborcy? Czekamy na Wasze komentarze.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)