Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
29/05/2020 - 10:25

Raport o stanie gminy Gródek nad Dunajcem. Czy wójt zapracował na absolutorium?

Od kilku dni na stronie urzędu gminy Gródek nad Dunajcem mieszkańcy mogą zapoznać się z raportem o stanie gminy, który był podstawą do udzielenia wójtowi absolutorium. Czy podczas ostatniej sesji radni podjęli słuszną decyzję? Oceńcie sami.

W ubiegłym roku pierwotny plan budżetu gminy wynosił po stronie dochodów ponad 44 mln zł, a po stronie wydatków ponad 47 mln zł. Na skutek zmian w planie budżetu w związku z pozyskanymi środkami zewnętrznymi budżet roku zwiększył się o ponad 11 mln zł. Wartość księgowa gminy w stosunku do roku ubiegłego wzrosła i na koniec 2019 r. wynosiła ponad 130 milionów (dla przypomnienia wartość majątku gminy na koniec 2018 roku wynosiła blisko 119 milionów).

Rada gminy w ubiegłym roku podjęła łącznie aż 106 uchwał i zrealizowała wiele programów, między innymi dotyczących rozwoju gminy, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Poprzedni rok był również czasem inwestycji drogowych – łącznie udało się wyremontować 11 dróg gminnych. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o największej inwestycji drogowej na terenie Gródka nad Dunajcem – rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 975 na odcinku Paleśnica – Bartkowa Posadowa – Dąbrowa. Choć remont powoduje duże utrudnienia, mieszkańcy z niecierpliwością czekają na nową nawierzchnię.

Zobacz także: Pierwsze absolutorium w powiecie! Radni murem za wójtem gminy Gródek

Władze gminy zmodernizowały Wiejski Dom Kultury w Rożnowie, zadbały o zagospodarowanie otoczenia Jeziora Rożnowskiego, a także przebudowały budynek OSP w Jelnej z przeznaczeniem na Centrum Społeczno-Kulturalne. W obszarze ekologii i ochrony środowiska gmina wymieniła kotły, zmodernizowała drogi, zwiększyła ilość sieci gazowej o 1,7 km i skontrolowała 85 budynków w zakresie palenisk. Spółka Dunajec z kolei wykonała zadania związane z racjonalizacją gospodarki wodnej i modernizacją ujęć wody.  

Czytaj też: Gródek nad Dunajcem: kierowcy mają dość. Od stania w korkach puszczają im nerwy

Ponadto gmina posadziła kilkadziesiąt drzew i krzewów. W dziedzinie kultury i sztuki Gminny Ośrodek Kultury w roku 2019 podejmował szereg działań: imprez kulturalnych, konkursów, zajęć dla dzieci i młodzieży oraz zajęć dla seniorów. Do największych wydarzeń w roku 2019 należały Dni Jeziora Rożnowskiego, Wianki nad Rożnowskim, Festyn Strażacki - OSP Przydonica, Nasz dzień narodowy z uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór", Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gródek n/D, Dożynki Gminne – Przydonica, Grecki Piknik - restauracja Heron Live Hotel, "Fasolowe Żniwa", pożegnanie wakacji i wiele innych.

W minionym roku udało się zrealizować wiele inwestycji. Współpraca z mieszkańcami, radnymi, sołtysami i organizacjami działającymi na terenie Gródka nad Dunajcem zaowocowała konkretnymi i wymiernymi efektami. Patrząc dzisiaj wstecz i dokonując podsumowania tego, co udało się zrealizować, mogę powiedzieć, że na pewno był to czas wzrostu dla gospodarki, inwestycji i kultury - mówił wójt Józef Tobiasz.

k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Gródek nad DunajcemDziękujemy za przesłanie błędu