Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/06/2021 - 13:40

Raport o stanie gospodarki Małopolski. Czy zaszkodziła nam pandemia?

Jak rozwija się przedsiębiorczość w naszym regionie, czy firm przybywa czy też ubywa, jaka jest wielkość wypracowanego produktu krajowego brutto, te dane odzwierciedlające stan gospodarki Małopolski w 2020 roku zawarte są w dorocznym dokumencie publikowanym przez wojewódzki samorząd. Co wynika z lektury dokumentu? Czy wskaźniki idą do góry, czy też zahamowała je pandemia.

Ubiegły rok to kontynuacja dobrej kondycji gospodarczej - czytamy w raporcie. Ponownie, w skali województwa, zanotowano spadek bezrobocia w ciągu roku. Widoczny był także wzrost aktywności zawodowej Małopolan przy jednoczesnym zwiększeniu liczby pracujących i spadku bezrobotnych.

 Pod względem wielkości Produktu Krajowego Brutto Małopolska plasuje się wśród pięciu regionów o najwyższym udziale w skali kraju, również w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Obie te wielkości corocznie wzrastają. Także liczba podmiotów gospodarczych wykazuje stałą tendencję wzrostową – podobnie jak w latach ubiegłych Małopolska zajmowała korzystne czwarte miejsce wśród regionów.

Niestety, w obliczu obecnej pandemii COVID-19 te wieloletnie, pozytywne tendencje mogą ulec w kolejnych latach zahamowaniu. Zarząd województwa wyraża nadzieje, że dzięki wsparciu finansowemu przeznaczonemu na walkę z koronawirusem i jego negatywnymi skutkami w ramach poszczególnych pakietów Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej uda się złagodzić społeczno-gospodarcze skutki pandemii w Małopolsce.

Jak wyglądają szczegółowe dane dotyczące produktu krajowego brutto? Według szacunkowych danych GUS wartość (PKB) w Małopolsce w cenach bieżących wyniosła w 2018 roku 172 279 mln zł. Wartość krajowego PKB oszacowano na 2 115 242 mln zł. Tak w przypadku regionu, jak i kraju dynamika wzrostu jest mniejsza niż w 2017 roku, osiągając odpowiednio poziom 107,6 proc.  i 106,3 proc.

2018 roku województwo małopolskie wypracowało 8,1 proc.   krajowego PKB i jest to wynik analogiczny jak rok wcześniej. Największy udział w kreowaniu krajowego PKB ma województwo mazowieckie (22,6 proc.,  wzrost o 0,2 p. proc.).

 W 2018 roku PKB na osobę województwo małopolskie osiągnęło poziom 65 proc. średniej unijnej. Podobnie jak w roku wcześniejszym, dało to regionowi 6. miejsce w kraju. Zdecydowanie dominuje wydzielony, warszawski region stołeczny (156 proc.), będący jednocześnie jedynym polskim regionem, którego wartość tego wskaźnika jest wyższa niż średnia unijna. Wartość średnia dla Polski to 70  i przekraczają ją jedynie 4 regiony – województwa: dolnośląskie, wielkopolskiej i śląskie oraz wzmiankowany wyżej warszawski region stołeczny.

Odzwierciedleniem gospodarczej kondycji naszego regionu jest  liczba firm.  Na koniec 2019 roku w systemie REGON zarejestrowanych było łącznie 409,8 tys. podmiotów, co w porównaniu z wynikiem z 2018 roku, wynoszącym 391,5 tys., oznacza wzrost na poziomie 4,7 proc. Podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie Małopolski stanowiły w 2019 roku 9% ogółu podmiotów w kraju (4 509,9 tys.). Tym samym Małopolska, podobnie jak w latach ubiegłych, uplasowała się w rankingu województw na korzystnym 4. miejscu, za regionami: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Pd względem struktury własności w Małopolsce dominuje zdecydowanie, podobnie jak w latach ubiegłych, sektor prywatny, który skupia 398 tys. podmiotów (tj. 97,1 proc. ogółu). Sektor publiczny stanowi z kolei 6,9 tys. podmiotów, a więc 1,7 proc. ogółu. W ujęciu rocznym odnotowano przyrost podmiotów z sektora prywatnego o 5 proc., natomiast w przypadku podmiotów z sektora publicznego nie było żadnych zmian.

Rok 2019 przyniósł spadek liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W 2019 roku w Małopolsce zarejestrowano 36,7 tys., czyli ich liczba zmalała o -1,3 proc. w stosunku do roku 2018 roku, w którym zare-jestrowano 37,2 tys. podmiotów gospodarczych. Natomiast rok 2019 odznaczył się znacznym spadkiem liczby wyrejestrowanych podmiotów. W 2018 roku podmiotów wyrejestrowanych było 25,2 tys. natomiast w roku 2019 było ich tylko 18 tys., czyli o 29 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego.

Jak wygląda analiza liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON w przekroju na poszczególne powiaty? Czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu