Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
01/05/2015 - 17:00

Ratownicy niosą pomoc medyczną i humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

Dla polskiej, ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej HUSAR, podobnie jak i innych grup pracujących w Nepalu dotkniętym tragicznym trzęsieniem ziemi zakończyła się faza ratownicza prowadzonych działań. Teraz ratownicy skupiają się na niesieniu pomocy medycznej i humanitarnej ludziom, którzy ocaleli z kataklizmu i na działaniach polegających na wykonaniu dostępu do ciał znajdujących się pod gruzami zawalonych budynków.
Polscy strażacy, wśród których jest piętnastu ratowników z Nowego Sącza, niosą od kilku dni pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu. Ratownicy wraz ze specjalnie szkolonymi psami szukali osób żywych, uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Strażacy z narażeniem życia przeszukali w wyznaczonych rejonach wiele zawalonych obiektów. Mimo ogromnego wysiłku, wielu, wielu godzin spędzonych w terenie, nie udało im się, niestety, dotrzeć do osoby żywej.

Wczoraj (30 kwietnia) decyzją sztabu koordynującego pracę grup ratowniczych, a także międzynarodową pomoc humanitarną napływają do Nepalu z całego świata, zakończone zostały działania ratownicze sprowadzające się do poszukiwania osób żywych, znajdujących się pod gruzami zawalonych budynków.

- Pracujące na miejscu grupy ratownicze zostały poproszone o pomoc w wykonywaniu dostępu do zawalonych budynków, aby armia nepalska mogła dotrzeć i wydobyć ciała ludzi, którzy zginęli w wyniku trzęsienia ziemi – powiedział naszemu portalowi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Grupa nasza posiada bowiem sprzęt, który umożliwia wykonanie w elementach zawalonych budynków odpowiednich otworów, pozwalających na łatwiejsze dotarcie do zwłok. Polscy ratownicy pracowali głównie w stolicy Nepalu – Katmandu, w wielu miejscach na gruzowiskach zawalonych budynków.

Miasto to zostało podzielone na dwanaście sektorów. W pięciu nie ma już ciał. W pozostałych pracują grupy ratownicze.

W Nepalu działa obecnie 61 zespołów poszukiwawczo-ratowniczych z całego świata. Szesnaście z nich – to grupy certyfikowane. Do nich należy również polska.

- Nasza grupa udzielała także równolegle pomocy medycznej tym, którzy ocaleli, a mieszkającym teraz w namiotach, w wielu zniszczonych miejscowościach – dodaje st. bryg. Frątczak. – Polscy strażacy nieśli pomoc między innymi w dziesięciu miejscowościach położonych w górach. Mieliśmy bowiem informacje, że są tam bardzo duże zniszczenia. Przeszukano więc wiele zniszczonych budynków, ale nie udało się odnaleźć nikogo żywego. Ratownicy udzielają nadal pomocy medycznej mieszkańcom. Polska grupa przygotowuje się powoli do powrotu do kraju, który ma nastąpić w pierwszych dniach przyszłego tygodnia.

Do Polski wrócą najprawdopodobniej polskimi samolotami wojskowymi, które do Nepalu mają dostarczyć pomoc humanitarną.
Strażacy odlatując do Polski pozostawią zapasy żywności, którą zabrali ze sobą do Nepalu. Decyzją komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej pozostawią oni także w Nepalu namioty.

Według opublikowanego dziś przez władze Nepalu nowego bilansu ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi z ubiegłego tygodnia, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 6 tysięcy ludzi, a rannych do prawie czternastu tysięcy. Wstrząsy o sile 7,8 stopnia w skali Richtera były najtragiczniejsze w historii Nepalu od ponad 80 lat.

(MIGA)
Źródło: własne, Komenda Główna PSP.
Fot. www.straz.gov.pl - działania Nepal - grupa poszukiwawczo-ratownicza PSP HUSAR Poland.Dziękujemy za przesłanie błędu