Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
08/02/2014 - 16:23

Ratownicy pogotowia chcą zebrać pieniądze na zakup karetek

Od 1 kwietnia br. w Nawojowej, Jasiennej (gmina Korzenna) oraz Rytrze mają zacząć działać trzy nowe podstacje Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. Ich uruchomienie wiąże się m.in. z kupnem dwóch karetek. Pogotowie szuka już środków na zakup ambulansów. Do zbiórki pieniędzy na ten cel zamierzają również dołączyć ratownicy organizując płatne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach nowego projektu „Bezpieczny pracodawca”.
Projekt jest pomysłem autorskim sądeckiego pogotowia, kierowanym do pracodawców w całym regionie.
- Chodzi o to, aby szkolić pracowników różnych przedsiębiorstw i instytucji, jak i inne osoby, z zakresu udzielania pierwszej pomocy – powiedział naszemu portalowi Krzysztof Olejnik, rzecznik Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. – Zainteresowani zostaną przeszkoleni na odpłatnych kursach prowadzonych przez naszych ratowników medycznych. Oferujemy szkolenie podstawowe – trzygodzinne, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpoznać, czy osoba jest przytomna, jak zbadać podstawowe funkcje życiowe i jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Istnieje również możliwość dostosowania treści kursu do potrzeb pracodawcy. W tym przypadku, oprócz wiedzy podstawowej z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej, uczestnik dowie się np. jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do poważnych urazów kończyn czy też innych, groźnych zranień. Pracownicy mający kontakt z substancjami niebezpiecznymi będą mogli dowiedzieć się jak postępować w przypadku zatrucia lub poparzenia itp. Cena kursu podstawowego dla 50 pracowników to koszt około 500 zł.
Ponadto ratownicy Sądeckiego Pogotowia przygotowali również ofertę dla osób indywidualnych, które chciałyby poznać techniki udzielania pierwszej pomocy. Osoby te mogą zgłaszać się do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego (ul. Śniadeckich 15) w Nowym Sączu lub telefonując na nr 18 44 22222. Po zebraniu grupy liczącej około 10 osób zostanie wyznaczony termin szkolenia. Koszt szkolenia indywidualnego wynosi 10 zł.
Kursy dla osób indywidualnych będą odbywać się w siedzibie Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, w dogodnym czasie zarówno dla kursantów, jaki i ratowników prowadzących szkolenie.
Rzecznik pogotowia przyznaje, że dzięki temu projektowi więcej osób będzie potrafiło udzielić pierwszej pomocy osobie będącej w potrzebie i tym samym poprawi się bezpieczeństwo nas wszystkich. Pieniądze ze szkolenia pokryją, choć w części, koszty zakupu dwóch ambulansów oraz sprzętu do dwóch nowych podstacji pogotowia w Rytrze i Jasiennej, które mają zacząć działać od 1 kwietnia.
- Jeśli akcja cieszyć się będzie zainteresowaniem, to chcielibyśmy kontynuować ją w przyszłości – dodaje Olejnik. - Chcielibyśmy, aby w siedzibie Sądeckiego Pogotowia każdy chętny mógł nauczyć się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy lub mógł odświeżyć wiedzę korzystając z ćwiczeń na fantomie pod okiem ratowników.
Zakup ambulansów wraz z wyposażeniem ma pochłonąć około miliona złotych. To duża kwota. Ratownicy prowadząc takie kursy chcą w ten sposób wspomóc zakład przez zdobycie, choćby części, funduszy na zakup ambulansów i sprzętu.
(MIGA)
Fot. arch. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe.







Dziękujemy za przesłanie błędu