Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
31/10/2018 - 14:55

Ratujmy sądeckie nekropolie. 1 i 2 listopada wrzuć datek do puszki kwestującego

W Nowym Sączu miejsca wiecznego spoczynku zmarłych mają szczególne znaczenie. Są otoczone szacunkiem, są miejscem refleksyjnych wędrówek i modlitewnej zadumy. Warto, by przetrwały jak najdłużej.

W tym roku na trzech sądeckich nekropoliach, na cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim i na Helenie odbędzie się doroczna, osiemnasta już kwesta Ratujmy sądeckie nekropolie”.

Przypomnijmy, że akcję zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na sądeckich cmentarzach zainicjowała Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, radna miasta Nowego Sącza i współorganizatorka Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Jutro na sądeckich cmentarzach prawie setka wolontariuszy będzie zbierała datki na ratowanie zabytkowych i zniszczonych nagrobków.

- W tym roku będzie to osiemnasta kwesta – przypomina Bożena Jawor. – Przez siedemnaście kwest zebraliśmy prawie 250 tys. złotych. To naprawdę znacząca kwota. Świadczy ona o wspaniałej ofiarności sądeczan. Dzięki tym pieniądzom udało się ocalić wiele starych nagrobków. Ta kwesta służy temu, abyśmy nie zapomnieli o grobach tych, którzy odeszli, którzy byli zasłużeni dla miasta, a także o grobach mających wyjątkowy wymiar architektoniczny, którymi nikt się już nie opiekuje.

Na trzech sądeckich nekropoliach zostało uratowanych już ponad sto zabytkowych grobów i grobowców.

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim sądeczanom, jak i ich gościom, którzy przyjeżdżając do Nowego Sącza, w te szczególne dni, aby zadumać się nad grobami swoich najbliższych wspierają nasze skarbonki. Proszę i w tym roku o to, aby nie omijać kwestujących - dodała inicjatorka kwesty. - Wrzućcie państwo do puszki, nawet tę przysłowiową złotówkę. To właśnie z tych złotówek udało się na sądeckich cmentarzach uratować wiele wspaniałych, nagrobnych pomników.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 19,5 tys. złotych. Suma ta pozwoliła na odrestaurowanie kolejnych kilku nagrobków.

A, które zabytki sztuki nagrobnej udało się uratować? Znany sądecki konserwator Józef Stec, odnowił na cmentarzu Komunalnym nagrobki: Józefa Krupy, grobowiec rodziny Gąsków, ks. Pawła Sulmy, zasłużonego katechety oraz rodziny Żaroffe, a także część dużego grobowca Jeleńskich. Wykonał też konserwację uzupełniającą kilku grobowców z pierwszych kwest.

Na cmentarzu Gołąbkowickim został odrestaurowany grób z figurą Chrystusa. Do naszych czasów nie przetrwała, niestety, tabliczka z informacją, kto jest tam pochowany. Na cmentarzu na Helenie została natomiast zrekonstruowana figura św. Józefa, a na „Starym” cmentarzu grób ks. Jana Machaczka, przyjaciela wszystkich.

W tym roku w kweście wezmą udział wolontariusze reprezentujący kilkanaście stowarzyszeń, fundacji i organizacji z Nowego Sącza.

Datki zbierane będą 1 listopada, we Wszystkich Świętych - od godz. 9 do 16 na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, na osiedlu Gołąbkowice oraz na osiedlu Helena.  Kwestarze będą stali w stałych miejscach przy tablicach informujących o kweście.

Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, zbiórka odbędzie się tylko na cmentarzu komunalnym. Kwestujący będą stali przed pomnikiem Legionistów. Tam będzie zbierała datki  młodzież skupiona w Fundacji im. doktora Jerzego Masiora.

Na prace remontowe czeka jeszcze około 80 grobów.

[email protected], Fot. IM.

Ratujmy sądeckie nekropolie
Ratujmy sądeckie nekropolie
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu