Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
10/11/2020 - 23:40

Region: 11 listopada. Uczcijmy narodowe święto, wywieśmy biało-czerwoną flagę

W tym roku święto 11 listopada będzie przebiegało w Nowym Sączu zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. W dobie pandemii nie będzie uroczystych miejskich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koronawirus sprawił, że nie będą takie, jak w poprzednich latach.

Nowy Sącz

O godz. 11 w kościele pw. św. Kazimierza zostanie odprawiona msza za Ojczyznę. Po mszy zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent miasta, w związku z sytuacją pandemiczną i wprowadzonymi zaostrzonymi obostrzeniami odwołał uroczyste, doroczne obchody święta niepodległości.

- Pewnie w sposób symboliczny każdy uczci to święto – mówi prezydent Ludomir Handzel. Gospodarz miasta zaapelował do mieszkańców, aby wywiesili flagi narodowe, jako symbol, że jesteśmy razem, jako symbol wolności i jedności.

Także z wiązanką kwiatów pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego wybiera się Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

Czytaj także: Marszałek Piłsudski wjedzie dziś do Nowgo Sącza na Kasztance [ZDJĘCIA]

- Oczywiście pojawię się pod pomnikiem marszałka przy al. Piłsudskiego i złożę kwiaty oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – powiedziała Sądeczaninowi przewodnicząca Rady Miasta. – Jeśli ktoś będzie jutro wychodził na spacer, może warto odwiedzić w naszym mieście miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę i nasze miasto niepodległości. Tych nie brakuje. Wiązankę kwiatów złożę także na Starym Cmentarzu. W tym dniu warto przypomnieć sobie wybitne postaci związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Były to osoby, które oddały życie za naszą Ojczyznę. Warto rozmawiać w gronie rodzinnym o tym, jak Polska po latach niewoli wybiła się na niepodległość, przekazać tą wiedzę młodemu pokoleniu.

Przewodnicząca Rady Miasta również dołączyła się do apelu, aby wywiesić biało-czerwoną flagę, bo to jest symbol naszej pamięci, o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.

Co roku w listopadowe obchody 11 listopada włączali się sadeccy strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

- Oficjalnych obchodów święta niepodległości nie ma - mówi Sławomir Szczerkowski, komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec”. – Jeśli chodzi o naszą formę świętowania to ponad trzystu strzelców włączyło się w Bieg Niepodległości, organizowany przez Ministerstwo Obrony. Celem tegorocznego biegu jest przebiegnięcie 3511 kilometrów, czyli tyle ile ma granica Polski. Akcja trwa od 11 do 15 listopada, potem przesyła się „screeny” z aplikacji potwierdzającej przebiegnięcie takiego dystansu.

Przypomnijmy, że w minionych latach w tym dniu odbywał się w Miasteczku Galicyjskim piknik patriotyczny, który przyciągał do tłumy sądeczan, którzy chcieli zobaczyć inscenizację wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Nowego Sącza.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu