Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
15/06/2020 - 16:50

Region: Koronawirusowe rozprężenie widać na każdym kroku. Hej, mamy pandemię!

Koronawirusowe rozprężenie, również w naszym regionie widoczne jest na każdym kroku. Chociażby w sklepach, w których trzeba zakrywać usta i nos. Coraz więcej osób łamie, niestety to obostrzenie. Wchodzi do sklepów bez maseczek. Ludzie bardzo szybko zapomnieli także o zachowaniu bezpiecznego, dwumetrowego dystansu społecznego i unikaniu większych skupisk ludzkich.

- Niestety także w naszym regionie jest to zauważalne – mówi Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Mówię niestety, bo takie postępowanie nie jest rozsądne i odpowiedzialne. Faktem jest, że został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej przy zachowaniu odpowiedniego dystansu. Ale nadal ten obowiązek jest – bo nikt go nie zniósł – między innymi w sklepach, środkach komunikacji miejskiej. - Można jednak odnieść wrażenie, że ludzie poczuli przyzwolenie na to, by nie nosić maseczki.  

Mieszkańcy najwyraźniej zapominają, że pandemia COVID-19 nie wygasła. W sklepach można, niestety zobaczyć osoby – i nie jest ich tak mało - robiące zakupy, które nie mają zasłoniętych ust, ani nosa maseczką, bądź przyłbicą.

Czytaj także: Nowy Sącz: koronawirus nie odpuszcza. Ludzie zapomnieli, że mamy pandemię?

Tylko nieliczni mają nałożone jednorazowe rękawiczki, tak, jak to miało miejsce w pierwszych dniach pandemii.

Obowiązujące w dobie epidemii przepisy sanitarne mówią bardzo precyzyjnie, że wchodząc do sklepu, by zrobić zakupy należy mieć nałożone jednorazowe rękawiczki, albo zdezynfekowane dłonie płynem dezynfekującym, który jest dostępny w każdym sklepie przy wejściu.

- Zauważalne jest to, że mieszkańcy, również i naszego regionu do tych wymogów, a zarazem środków bezpieczeństwa nie stosują się – dodaje szef sądeckiego Sanepidu. – Nie wiem czy czują się już tak pewnie. Trudno mi wyjaśnić, dlaczego ludzie tak się zachowują. Funkcjonujemy przecież w dobie koronawirusa.

Szef sądeckiego Sanepidu przyznaje, że nawyki higieniczne powinny zakorzenić się na bardzo długo, bo nie wiadomo, kiedy zakończy się epidemia.

Dzisiaj na Sądecczyźnie zostało potwierdzone kolejne zakażenie koronawirusem. Zachorował 57-letni mieszkaniec powiatu. To 29 przypadek w tym regionie.

Szef sądeckiego Sanepidu apeluje, aby troszeczkę z rozwagą podchodzić do własnego bezpieczeństwa. Jaki jest dzisiaj bilans zachorowań na koronawirus w Małopolsce? Od początku trwania pandemii zakażenie COVID-19 zostało potwierdzone u 1517 mieszkańców Małopolski.

Jak wynika z porannego raportu wojewódzkiego Sanepidu do grona pacjentów, u których zdiagnozowano ten wirus dołączyło dziewięć kolejnych osób. Zakażenie potwierdzono u sześciu kobiet i trzech mężczyzn w wieku od 9 do 71 lat, z powiatu suskiego (4 osoby), wadowickiego (3 osoby) oraz powiatów: oświęcimskiego i myślenickiego (po 1 osobie).

Obecnie 3 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji. W gronie ozdrowieńców znalazła się mieszkanka powiatu myślenickiego, która była leczona w izolacji domowej.

[email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe