Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
16/03/2023 - 21:00

Region: w pomyśle siła, a na efekty nie czeka się długo

Te koła gminne Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy – pod względem liczebności - można przyrównać do dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Taka to jest rzesza ludzi. A każde z tych kół, jak mówi Barbara Surman, prezes koła gminnego KWP w Piątkowej to taka mała, zżyta z sobą rodzina darząca się zaufaniem. Ta duża rodzina z wszystkich 27 kół spotka się 25 marca w domu weselnym „Casablanka” w Niskowej na XXVI walnym zgromadzeniu członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy.

Bo jak tu nie przyrównać takiego koła do średniego przedsiębiorstwa, kiedy koło liczy ponad pięciuset członków. Takim jest chociażby koło gminne w Chełmcu. Kieruje nim prezes Bogusława Pietrzak, a kasę trzyma skarbnik Dominik Wójcik. Ojciec tego ostatniego był również w tym kole skarbnikiem.

To bardzo liczne koło. W 2020 roku liczyło 520 członków, a w 2021 – 522. Czapki z głów!

W 2020 roku Zarząd koła udzielił 102 pożyczki na kwotę 436.600 złotych. W 2021 roku zarząd koła udzielił 92 pożyczki na kwotę 423.300 złotych.

Danuta Tobiasz jest członkiem Zarządu wspomnianego koła.

- U nas jakoś tak jest, że jak rodzice należeli do Kasy Wzajemnej Pomocy to później ich dzieci się do kasy zapisują – wyjaśnia Danuta Tobiasz.  – I w ten sposób członkami kasy zostają kolejne osoby. Ludzie biorą pożyczki na różne cele. Koło ma duży fundusz, więc na pożyczkę nie czeka się długo. W naszym kole jest dużo młodych osób.

Licznym kołem jest również koło gminne w Piątkowej, którym kieruje właśnie Barbara Surman.

W 2020 roku koło to liczyło 129 członków, udzieliło 85 pożyczek o wartości 275 tys. złotych. W 2021 roku liczba członków, korzystających z pożyczek nieoprocentowanych wynosiła już 132 osoby. Udzielonych zostało 85 pożyczek na kwotę 288 tys. złotych.

- Obecnie nasze koło liczy ponad 140 osób – mówi prezes Barbara Surman. – Do koła należą nie tylko mieszkańcy Piątkowej, ale są też i mieszkańcy Nowego Sącza, Korzennej, a nawet są osoby z Brzeska. Koło istnieje od 2009 roku.

Pani Barbara zapytana o to, jak to się dzieje, że ich koło zrzesza tyle osób odpowiedziała ułożonym przez siebie krótkim wierszykiem. Zapewnia, że na każdy nadchodzący układa inny.

- Oto nasze motto na ten rok – mówi prezeska koła gminne w Piątkowej:

Kiedy brak ci gotówki

Nie patrz na inne reklamy

Zapisz się do naszej Kasy Wzajemnej Pomocy

I my ci pieniądze damy

[email protected], fot. Dziękujemy za przesłanie błędu