Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
30/09/2019 - 16:30

Region: Wichura łamie drzewa, zrywa linie energetyczne. Uważajcie!

Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne, fruwające reklamy – to skutek porywistego wiatru, który od kilku godzin szaleje w naszym regionie. Strażacy nie narzekają dzisiaj na brak pracy. Jeżdżą po terenie, od wezwania do wezwania.

Co do joty sprawdziły się prognozy meteorologów. Synoptycy ostrzegali, że będzie solidnie wiało. I tak rzeczywiście jest.

Pod naporem wiatru łamią się drzewa, rwą się przewody elektryczne. Fruwają reklamy i banery.

Służby ratownicze uczulają mieszkańców, by przy takiej niestabilnej pogodzie uważali.

Najwięcej wezwań związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru jest, jak do tej pory, na Limanowszczyźnie, ale też takich zgłoszeń napływa coraz więcej z Sądecczyzny do dyżurnych ratowników w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Powiat gorlicki, pod tym względem też nie jest wyjątkiem.

Do tej pory strażacy wyjeżdżali, aby zabezpieczyć zerwane przewody elektryczne na ul. Nawojowską w Nowym Sączu, do Chełmca oraz Łącka, by usuwać z drogi powalone drzewa.

Kilkanaście zgłoszeń od rana odnotowali również strażacy na Limanowszczyźnie.

Wichura powaliła drzewo  na drogę wojewódzką w Szczawie, a także na drogę gminną w Janowicach. Pod naporem siły wiatru pękł w tej miejscowości okazały dąb. Ratownicy musieli odciąć jego część, bo zagrażała przechodniom. Na ul. Słonecznej w Limanowej drzewo spadło na budynek gospodarczy. Także trzeba było błyskawicznie działać w Pasierbcu, gdzie drzewo runęło na drogę gminną oraz na ul. Spadochroniarzy w Mszanie Dolnej, jak również w Woli Skrzydlańskiej.

W powiecie gorlickim strażacy spieszyli, by usunąć powalone drzewa do Siedlisk, Łużnej i Wilczysk.

Ratownicy przyznają, że zgłoszeń z każdą minutą przybywa. Co będzie do wieczora?

[email protected], fot. IM, OSP Łabowa.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)