Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
01/03/2017 - 20:00

Rekonstrukcją historyczną uczcili w Nowym Sączu Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Nowym Sączu miały bardzo uroczysty charakter. Mieszkańcy miasta, samorządowcy i politycy nie tylko złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą na budynku dawnej ubeckiej katowni. Grupy rekonstrukcyjne z Sądecczyzny, Podhala i Gorlic zaprezentowały inscenizację ataku partyzantów na tę placówkę.

Do ubeckiej katowni, która mieściła się w obecnym budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Czarnieckiego, trafiali w czasach stalinowskiego reżimu partyzanci podziemia niepodległościowego i wszyscy ci, którzy sprzeciwali się totalitarnej władzy. Grupy rekonstrukcyjne z Sądecczyzny, Podhala i Gorlic zaprezentowały dziś inscenizację ataku partyzantów na tę placówkę.

Szacuje się, że po 1945 r. w oddziałach walczących z władzą komunistyczną działało łącznie ponad 100 tysięcy Polaków.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest obchodzony od 2011 r.  Za symboliczną datę narodowego święta przyjęto 1 marca, w nawiązaniu do wykonania kary śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Doszło do tego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

W uroczystościach, upamiętniających Żołnierzy Wyklętych wzięli udział Członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Marian Ryba oraz  posłowie Jan Duda i Józef Leśniak. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu, miasta, służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich oraz NSZZ "Solidarność".

Uroczystości, upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywały się pod patronatem Starostwa Powiatowego.

(ami) źródło, fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Inscenizacja historyczna Żołnierze Wyklęci


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)