Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
05/06/2020 - 13:20

Rekordowy konwój z pomocą humanitarną. Biorą w nim udział również nasi strażacy

Około 300 ton sprzętu medycznego polski rząd przekazał Białorusinom na walkę z koronawirusem. W największym w historii Polski konwoju z pomocą humanitarną wzięli udział również sądeccy strażacy.

Władze Białorusi, która również została dotknięta epidemią koronawirusa, zwróciły się do Polski z prośbą o pomoc humanitarną. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona grupa ratownicza, w skład której weszło także dwóch strażaków z sądeckiej komendy.

Pierwszy raz w historii na tak wielką skalę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało akcję humanitarną. W konwoju, który wyruszył w samo południe 4 czerwca, bierze udział aż 47 pojazdów, z czego 23 wozy strażackie, 12 radiowozów i 12 samochód straży granicznej. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne.

Strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna milion sztuk maseczek medycznych, 4 miliony maseczek ochronnych, 250 tys. litrów płynów dezynfekujących, 50 tysięcy sztuk fartuchów i kombinezonów, 20 tysięcy przyłbic oraz 30 respiratorów i 21 tysięcy opakowań leków.

Część sprzętu ochronnego i leków trafi także do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę. Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Grupa ratownicza wróci do Polski 6 czerwca.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. PSP Nowy Sącz, Policja.pl, KWP Białystok

Strażacy z Nowego Sącza ruszyli na pomoc Białorusinom
Władze Białorusi, która również została dotknięta epidemią koronawirusa, zwróciły się do Polski z prośbą o pomoc humanitarną. Polski rząd przedstawił ofertę pomocy, która została przyjęta przez władze Białorusi. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona grupa ratownicza, w skład której weszło także dwóch strażaków z sądeckiej komendy.


Dziękujemy za przesłanie błędu