Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
08/12/2023 - 14:45

Robili z opłatami klientów w konia? UOKiK walnął pięścią w stół i wziął się za platformy streamingowe

Z Amazonem już wygrali, teraz biorą pod lupę między innymi YouTube, Netflixa i Disney+. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi, czy operatorzy usług subskrypcyjnych, nie mają w umowach niekorzystnych dla klientów zapisów. O jakie zapisy chodzi? O takie, które pozwalają im podnieść ceny bez wcześniejszego pytania użytkownika o zgodę.

Według raportu BlueMedia przytaczanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta,  w 2022 roku 40 proc. Polaków korzystało z dostępu do filmów i seriali w ramach usług subskrypcji. Na przestrzeni lat popularność tego typu serwisów wciąż rośnie. W 2021 roku statystyczny Polak korzystał z 5,7 subskrypcji, podczas gdy rok wcześniej – z 3,9.  W ten sposób kupowaliśmy przede wszystkim usługi telekomunikacyjne i telewizyjne, VoD, a także usługi dla domu (woda, prąd, gaz) czy ubezpieczenia – wynika z opracowania.  

Czytaj też Na ten superprzekręt nabierze się każdy? Czyszczą bankowe konta, kradną dane i zaciągają kredyty

Jak to jest z tym płaceniem za subskrypcję

Streaming wideo, muzyki albo gier to najbardziej powszechne przykłady usług abonamentowych w polskich domach. Różne definicje subskrypcji charakteryzują się jedną wspólną cechą – zawsze mówią o regularnych płatnościach za korzystanie z usługi lub produktu na określonych warunkach, przy których operatorzy automatycznie pobierają opłatę za nowy okres subskrypcji z przypisanej do konta karty płatniczej.

Rynek subskrypcji charakteryzuje się dużą różnorodnością, od abonamentu na suplementy, przez subskrypcję hulajnogi miejskiej czy dostęp do programów filmowych po inne usługi cyfrowe. Wszystkie to podlega stałemu monitoringowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też To może wykończyć małych sądeckich przedsiębiorców? Szykuje się prawdziwy koszmar 

Najpierw po lupę trafił Amazon Prime oraz Amazon Prime Video

W ostatnim czasie szef Urzędu Tomasz Chróstny wziął pod lupę regulaminy subskrypcji różnych usług dostępnych w ramach takich pakietów jak Amazon Prime oraz Amazon Prime Video.  -W obowiązujących umowach spółki Amazon EU i Amazon Digital UK stosowały między innymi procedury, które umożliwiały jednostronną zmianę cen od nowego okresu subskrypcyjnego  - wyjaśnia Chróstny. - Tego typu warunek jest szczególnie krzywdzący dla klientów, w sytuacji w której do konta przypisana została karta płatnicza, debetowa lub kredytowa, a operator przyznaje sobie prawo do automatycznego pobrania opłaty w nowej wysokości na kolejny okres subskrypcji.

Zdaniem Prezesa UOKiK w takich przypadkach istotne warunki, w tym przede wszystkim zmieniona cena usługi, nie powinny wiązać konsumentów, jeżeli nie wyrażą świadomej zgody na przedłużenie subskrypcji na nowych warunkach.

Czytaj też Za 30 milionów naprawili im kilkadziesiąt metrów drogi [ZDJĘCIA] 

- Od lat postulujemy, by warunki umowne uczciwie regulowały obowiązki stron umowy. W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

czytaj dalej na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu