Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
przewiń w dół
10/01/2018 - 14:10

Rodzice Kacpra wygrali proces ze szpitalem!

Po kilku latach sądowej batalii rodzice niepełnosprawnego Kacpra Nosala wygrali ze Szpitalem Specjalistycznym w Nowym Sączu. Udowodnili, że niewłaściwe zachowanie personelu medycznego podczas porodu jest przyczyną, dla której Kacperek musi dziś zmagać się z czterokończynowym porażeniem mózgowym z czterokończynowym niedowładem spastycznym, małogłowiem i padaczką.

Nosalowie wywalczyli dla syna odszkodowanie w wysokości 800 tysięcy złotych. Placówka musi dziecku wypłacać comiesięczną rentę w wysokości 4 tys. 400 zł a tym samym opiekunowie chłopczyka już nie będą musieli walczyć o każdą złotówkę na jego rehabilitację.

Kacper przyszedł na świat w nocy z 14 na 15 marca 2010 roku. Mimo że poród trwał bardzo długo badanie KTG wykonane było tylko raz, zaraz po tym jak pani Monika Nosal zjawiła się w placówce w 9 miesiącu ciąży. I choć kobiecie odeszły zielone wody płodowe, które jednoznacznie świadczą o zagrożeniu dla maluszka, badania nie powtórzono.

Kluczowym dla rozwoju dramatu był brak przy rodzącej pielęgniarki neonatologicznej – choć maluszek urodził się owinięty pępowiną, z objawami zamartwicy i bardzo poważnym niedotlenieniem. To właśnie wspomniana pielęgniarka powinna odessać z dróg oddechowych wody płodowe, którymi noworodek się zakrztusił i natychmiast podjąć walkę o to, by mógł zacząć samodzielnie oddychać. Tak się jednak nie stało…

Zobacz też: Kacper z Nowego Sącza już po operacji. Sfinansował ją m.in. zespół VIDEO

Efekt jest taki, że Kacper nigdy nie stanie się samodzielny, nigdy nie będzie mówił, nigdy samodzielnie nie usiądzie.