Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/11/2019 - 14:40

Rok samorządu: co dało w kość wójtowi Stachowi, a co poszło jak z płatka?

Piotr Stach jest doświadczonym samorządowcem. Był przewodniczącym Rady Gminy Laskowa. Jesienią ubiegłego roku wygrał wybory samorządowe. Jakie było te dwanaście minionych miesięcy po wyborach samorządowych dla tej prężnie rozwijającej się gminy? Co udało się zrobić?, a jakie wyzwania czekają zarówno gminę, jak i jej gospodarza?

W Laskowej wyborcza potyczka o fotel wójta toczyła się między Stanisławą Niebylską (KWW Ziemia Limanowska To Lubię), byłą wójt tejże gminy, a obecnie urzędującym Piotrem Stachem (KWW Prawo i Sprawiedliwość). Jego właśnie mieszkańcy obdarzyli zaufaniem. Przypomnijmy, że na Piotra Stacha zagłosowało 2 894 wyborców co stanowi 79,64 proc. wyborców, a jego kontrkandydatka uzyskała 740 głosów, co stanowi 20,36 proc. głosów).  

Rok po wyborach samorządowych – to dużo i mało. Co udało się w tym czasie zrealizować, a co było dla wójta twardym orzechem do zgryzienia. O tym rozmawiamy z gospodarzem gminy Laskowa.

Z czym sobie pan jeszcze przez ten rok nie poradził, co okazało się najtrudniejsze?
- Najtrudniejszą sprawą z jaką przyszło mi się zmierzyć w tym roku, było porozumienie się ze Stowarzyszeniem Producentów Owoców i Warzyw w Ujanowicach w kwestii rozwiązania umowy dzierżawy, podpisanej w 2006 roku pomiędzy stowarzyszeniem, a gminą Laskowa.

Przedmiotem umowy była działka w centrum Ujanowic, na której gmina Laskowa jako inwestor i właściciel terenu wybudowała ujęcie wody pitnej. Wybudowane ujęcie wody w całości zaspokoi potrzeby mieszkańców Ujanowic, Sechnej i Kobyłczyny. Mimo trudnych doświadczeń, wierzę w mądrość i dobre intencje osób zaangażowanych w sprawę przedmiotowej działki i liczę na szybkie rozwiązanie problemu.   

Które z wyborczych obietnic już udało się zrealizować?
- Moje obietnice wyborcze to nie były puste słowa rzucone na wiatr. Już po roku pełnienia funkcji wójta, udało mi się je zrealizować w 40 proc. Najważniejsze z nich to m.in.: budowa ujęcia wody w miejscowości Laskowa wraz z siecią wodociągową, budowa ujęcia wody w Ujanowicach, budowa sali gimnastycznej w Żmiącej (obecnie jest to stan surowy), rozbudowa infrastruktury drogowej, zagospodarowanie stawów rekreacyjnych w Laskowej i modernizacja obiektów oświatowych. Jestem przekonany, że kolejne lata pełnienia przeze mnie tego urzędu pozwolą mi w pełni spełnić złożone mieszkańcom obietnice.

Jakie będą pana priorytety na najbliższe cztery lata? Czy zmieniły się wobec pierwotnych założeń?
- Jako gospodarz gminy, chciałbym poprawić standard życia mieszkańców i sprawić, aby gmina dalej się rozwijała. To jest nasz priorytet. Niestety niskie dochody, hamują realizację moich zamierzeń i planów. W związku z powyższym priorytetem mojej pracy w kolejnych latach sprawowania powierzonej mi funkcji, będzie pozyskanie jak najwięcej zewnętrznych środków finansowych.

Chcemy je przeznaczyć między innymi na rozwój infrastruktury drogowej i sanitarnej. Priorytetem będzie rozbudowa kanalizacji sanitarnej oraz rozbudowa sieci wodociągowej na terenie gminy. Stawiamy także na poprawę jakości powietrza poprzez dalszą, sukcesywną wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, poprawę infrastruktury sportowej przy szkołach chociażby poprzez m.in. budowę sal gimnastycznych. Chcielibyśmy także wybudować przyrodniczą ścieżkę edukacyjną w Parku Dworskim oraz starać się, aby dokończyć gazyfikację naszej pięknej gminy.

Jak pan ocenia współpracę z radnymi?
- Współpraca z radnymi układa się dobrze. W radzie zasiada 15 radnych. Często mamy odmienne zdanie i różnimy się poglądami, ale zawsze szukamy nić porozumienia. Uważam, że im więcej wzajemnej współpracy i zaangażowania radnych w rozwiązywaniu konkretnych problemów i konfliktów, tym łatwiej budować wzajemne zaufanie i wspólny kompromis.

Czy mając doświadczenia tego roku podjąłby pan ponownie decyzję o starcie w wyborach?
- Ten rok był bardzo ciężkim okresem, nie tylko dla mnie, ale i dla wielu samorządowców. Jednakże mimo trudnych doświadczeń, nadal chcę służyć mieszkańcom Gminy Laskowa i na pytanie czy ponownie podjąłbym decyzję o starcie w wyborach, odpowiem: tak nadal chciałbym startować na stanowisko wójta. Uważam, że mam bardzo duże doświadczenie w pracy w samorządzie gminnym, znam potrzeby mieszkańców i jeszcze wiele dobrego mogę zrobić dla gminy Laskowa.

Rozmawiała Iga Michalec

Fot. Urząd Gminy Laskowa.Dziękujemy za przesłanie błędu