Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
05/12/2019 - 16:30

Rok samorządu: czy Zbigniew Ludwin żałuje startu na stanowisko wójta?

Zbigniew Ludwin to samorządowiec z krwi i kości. Obowiązki służby ludziom pełni już blisko trzydzieści lat. Wcześniej działał jako radny, następnie jako przewodniczący rady gminy, a od ponad roku piastuje stanowisko wójta.

Wójt Zbigniew Ludwin opowiada o swojej działalności

Wójt gminy Uście Gorlickie cieszy się sporym uznaniem, wyniki wyborów samorządowych i skala poparcia dla jego osoby była zaskoczeniem dla niego samego. Czy przez ostatni rok cienie i blaski urzędu wójta ostudziły nieco zapał doświadczonego samorządowca? Odpowiedź na to pytanie i inne kluczowe kwestie w wywiadzie dla Sądeczanin.info.

Z czym sobie pan/pani jeszcze przez ten rok sobie nie poradził/a, co okazało się najtrudniejsze?
Dużym problemem jest stabilizacja finansów gminy, biorąc pod uwagę z jednej strony obecne zadłużenie, z drugiej konieczność realizacji i zakończenia wprowadzonych wcześniej do WPF kosztownych zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach projektów partnerskich. Problem stanowi również znaczący wzrost wydatków na oświatę gminną w porównaniu z latami poprzednimi.

Które z wyborczych obietnic już udało się zrealizować?
Przed wyborami, mając na uwadze stan finansów gminy starałem się unikać obietnic. Udało mi się pomimo tego zrealizować kilka (nieraz drobnych) zadań, które na swoją „kolejkę” czekały niejednokrotnie od dłuższego czasu.

Jakie będą pańskie/pani priorytety na najbliższe cztery lata? Czy zmieniły się wobec pierwotnych założeń?
Jeśli chodzi o priorytety nic się nie zmieniło. Głównym (chociaż nie jedynym) zadaniem tej kadencji jest duże zadanie budowy wodociągów i rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Uściu Gorlickim.

Jak pan/pani ocenia współpracę z radnymi?
Współpracę z Radą oceniam dobrze. Wspólnie staramy się wypracowywać najlepsze z możliwych rozwiązań dla mieszkańców gminy.

Czy mając doświadczenia tego roku podjąłby pan/pani ponownie decyzję o starcie w wyborach?
Mając obecne doświadczenie w pełnieniu funkcji wójta, moja decyzja o stracie w wyborach byłaby dzisiaj na pewno o wiele trudniejsza, ale po głębokiej analizie myślę, że podjąłbym ją po raz drugi.

(p.swarlik@sadeczanin.info), fot. materiały archiwalne SądeczaninaDziękujemy za przesłanie błędu