Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
21/12/2019 - 08:35

Rok samorządu: które z obietnic udało się zrealizować wójtowi Rafałowi Rusnakowi

O fotel wójta gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak walczył z trzema konkurentami, ale to właśnie on uzyskał najwięcej głosów mieszkańców. Minął już rok jego urzędowania. Jest to odpowiedni czas na pierwsze podsumowania.

Z czym sobie pan jeszcze przez ten rok nie poradził. Co okazało się najtrudniejsze?

Z zadań priorytetowych nie udało się dokończyć prac wykończeniowych budynku przy ośrodku zdrowia. Przy bardzo niskich dochodach własnych gminy ciężar finansowy zadania na poziomie około 3 mln zł jest bardzo ciężki do realizacji ze środków własnych. Ze względu na brak programów pomocowych na infrastrukturę zdrowia próbuję pozyskać środki pomocowe chociaż na część tego obiektu.

Które z wyborczych obietnic już udało się zrealizować?

Dwa bardzo ważne i oczekiwane zadania zrealizowaliśmy w 2019 roku, mianowicie wraz z powiatem limanowskim przebudowa drogi powiatowej na odcinku Szkoła Podstawowa
w Niedźwiedziu do Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. Wartość inwestycji około 6 mln zł, dofinansowana na poziomie około 3 mln zł z „Funduszu Dróg Samorządowych”.

Drugie zadanie to przebudowa wodociągu gminnego w miejscowości Niedźwiedź. Inwestycja bardzo ważna z dwóch powodów, pierwszy to wymiana rury azbestowej, drugi to inwentaryzacja sieci wodociągowej. Wartość inwestycji to około 1,79 mln zł z czego dofinansowanie RPO w kwocie 1 mln 130 tys. zł

Zobacz też Wyniki wyborów 2018 w gminie Niedźwiedź. Wójta poznamy w drugiej turze

Jakie będą pana priorytety na najbliższe cztery lata? Czy zmieniły się wobec pierwotnych założeń?

Priorytety zasadniczo nie zmieniły się, natomiast realizację zadań trzeba dostosowywać do czynników zewnętrznych. Do najważniejszych zaliczam prace wykończeniowe budynku przy ośrodku zdrowia, sieć kanalizacyjna (złożyliśmy wniosek w ramach PROW 2014-2020), pozyskanie inwestora do budowy infrastruktury na bazie wód solankowych w Porębie Wielkiej.

Jak pan ocenia współpracę z radnymi?

Współpracę traktuję jako nieodłączny element władzy samorządowej i oceniam dobrze. Mamy wiele trudnych tematów do zrealizowania więc dobra współpraca jest konieczna, mając na uwadze różne charaktery na pewno nie jest łatwo ze wszystkimi współpracować.

Czy mając doświadczenia tego roku podjąłby pan ponownie decyzję o starcie w wyborach?

Moja decyzja o ubieganie się na stanowisko wójta gminy Niedźwiedź była bardzo świadoma, dlatego mimo ogromu pracy i odpowiedzialności decyzja byłaby taka sama.

RG [email protected] Fot. Rafał RusnakDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe