Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
18/11/2019 - 21:00

Rok samorządu: wójt Marta Słaby w gąszczu zmienianych przepisów

Jesienią ubiegłego roku, w wyniku wyborów samorządowych przejęła ster rządów w gminie Łabowa od swojego poprzednika, Marka Janczaka, doświadczonego samorządowca. Wygrała. Marta Słaby jest jedyną kobietą, która na Sądecczyźnie została wójtem gminy.

Kilka tygodni po wyborach mówiła portalowi Sądeczanin.info, że jej zawodowe życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jaki był ten rok dla debiutantki w lokalnym samorządzie. Młodej ambitnej i pełnej zapału kobiety. Czy nie boi się trudnych wyzwań? Jak sobie, bo z pewnością takie były, z nimi poradziła. O tym i innych kluczowych dla gminy sprawach rozmawiamy z wójt Martą Słaby. Czytaj także: Marta Słaby, jedyna kobieta wójt na Sądecczyźnie

Jakie będą pani priorytety na najbliższe cztery lata? Czy zmieniły się wobec pierwotnych założeń?
- Największym wyzwaniem będzie dalszy rozwój gminy, otwarcie się na inwestorów, umożliwienie mieszkańcom aktywnego spędzania czasu wolnego. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców nie można zapomnieć o budowie chodników, oświetlenia ulicznego oraz remoncie dróg.

Dzieci są naszą przyszłością, dlatego też jednym z priorytetów mojej działalności będzie rewitalizacja bazy oświatowej na terenie gminy Łabowa, a także budowa nowych boisk, czy placów zabaw. Nie można też zapomnieć oczywiście o dalszej rozbudowie kanalizacji i budowie wodociągów.

Czy, mając doświadczenia tego roku, podjęłaby pani ponownie decyzję o starcie w wyborach?
- Mając tak pozytywny odbiór wprowadzonych przeze mnie zmian w funkcjonowaniu gminy odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak.

Z czym sobie pani jeszcze przez ten rok nie poradziła, co okazało się najtrudniejsze?
- Gmina Łabowa jest obszarowo jedną z większych gmin Sądecczyzny, ale słabo zaludnioną. W związku z tym budżet gminy jest niewielki. Obejmując urząd zastałam gminę praktycznie bez projektów inwestycyjnych i część potencjalnych okazji na dalszy rozwój gminy „ucieka nam między palcami”. Skończyły się też dotacje unijne na różne projekty przez co mogę realizować tylko część moich marzeń o rozwoju gminy w dodatku w tempie wolniejszym niż bym chciała.

Niestety nie udało się wybudować mojego wymarzonego boiska w Nowej Wsi, ale dołżę wszelkich stań, żeby to boisko powstało w 2020 roku. Utknęłam, niestety, w gąszczu zmian przepisów. Nie udało się przebudować newralgicznego skrzyżowania drogi nr 75 w miejscowości Maciejowa z drogą powiatową do wsi Czaczów - Barnowiec. Mam jednak zapewnienie ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Powiatowego Zarządu Dróg, że ta bardzo ważna inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku.

Które z wyborczych obietnic już udało się zrealizować?
- Dzięki dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu jest budowany obecnie chodnik przy drodze powiatowej Łabowa-Łabowiec. Zyska ona również nową nawierzchnię. W ciągu roku wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy szereg dróg, dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Dróg Samorządowych. Obecnie remontowany jest odcinek drogi gminnej Czaczów-Maciejowa-Feleczyn, oraz część drogi Łabowa – Uhryń k. Cerkwi w Łabowej.  

W wyniku bardzo dobrej współpracy z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwo Nawojowa zmodernizowaliśmy część drogi Nowa Wieś – Osiedle. Pomimo skromnego własnego budżetu w tym roku gmina Łabowa wykonała kilka remontów dróg gminnych w Maciejowej, Łabowej i Kamiannej. Na nich położona została nowa nawierzchnia betonowa. Wymieniliśmy także płyty na moście w Łabowej.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach to także inwestowanie w rozwój sieci oświetlenia ulicznego, dlatego wykonano oświetlenie drogi gminnej Czaczów – Maciejowa – Feleczyn na odcinku w kierunku kościoła parafialnego w Maciejowej.

Oświata to jeden z głównych zakresów funkcjonowania gminy, dlatego też gros naszej pracy w mijającym roku skupiło się na zmianach w funkcjonowaniu oświaty. Oprócz tego pozyskałam środki z Urzędu Marszałkowskiego na wymianę nawierzchni boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Łabowej. Dzięki temu boisko stało się bezpieczne i służy nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Równie ważna jest integracja społeczna. Dlatego też zachęciłam panie z pięciu sołectw do założenia Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy, którzy w nich działają zaskakują mnie swoimi pomysłami i są dumą gminy Łabowa.

Nie zapominam także o strażakach. Staż pożarna w Łabowej wzbogaciła się o mały samochód zakupiony ze środku Funduszu Sprawiedliwości, a straż pożarna w Kamiannej która w tym roku została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wzbogaciła się o zestaw narzędzi hydraulicznych. Jedenastego października miało miejsce najważniejsze wydarzenie tego roku. Odsłoniliśmy pierwszy w Polsce pomnik ks. Władysława Gurgacza. Monument powstał przy współpracy z prezesem Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. im. Ks. Władysława Gurgacza SJ Jerzym Basiagą. Pomnik nie powstałby bez pomocy darczyńców, którym pragnę serdecznie podziękować.

Jak pani ocenia współpracę z radnymi?
- Współpraca z radnymi jest na najwyższym poziomie. Radni rozumieją potrzebę rozwoju gminy i wspierają mnie w tych działaniach.

Rozmawiała Iga Michalec, fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu