Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/02/2017 - 09:35

Romowie mają satysfakcję z „nicnierobienia” samorządów

Rządowy program na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014-2020 w pobliskich gminach Chełmiec, Limanowa i Łącko zakończył się fiaskiem. Tak działania wójtów i burmistrza ocenia Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Kwiatkowski, zabierający często głos w sprawie zarówno dyskryminacji Romów jak i wadliwie realizowanych programów rządowych integracji społeczności Romskiej, wydał przewrotne oświadczenie. Prezes Stowarzyszenia „z satysfakcją” przyjął brak reakcji samorządowców, które mogły dostać rządowe pieniądze na zakup mieszkań dla Romów. Kwiatkowski podkreślił, że w wielu przypadkach włodarze gmin chcieli się po prostu pozbyć romskich rodzin, kupując im dom w sąsiedniej gminie, a takie programy bardziej szkodzą niż pomagają, bo wywołują fale nienawiści wobec w tym wypadku „bardziej uprzywilejowanych” Romów...

Czytaj: Koniec romskiej osady w Maszkowicach? Domy Cyganów DO ROZBIÓRKI!

"Oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie rezygnacji przez małopolskie samorządy z dotacji na zakup mieszkań bądź domów dla Romów ze środków „Rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020”

W dniu 3 stycznia 2017 r. na stronie: http://limanowa.in/wydarzenia/news; ukazał się artykuł zatytułowany „Samorządy rezygnują z pieniędzy na domy dla Romów. Z artykułu wynika, że lokalne samorządy zrezygnowały ze środków przyznanych im przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup mieszkań i domów dla rodzin romskich. W ten sposób uczynili m.in. samorządowcy gminy Łącko (900 tys. zł), gminy miejskiej Limanowa (600 tys. zł) oraz gminy wiejskiej Limanowa (200 tys. zł). Portal nie podaje, co uczyniło pozostałych 11 małopolskich burmistrzów i wójtów, którzy także otrzymali pieniądze na ten cel z „Rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020”, ale przypuszczamy, że w większości także oddali przedmiotowe środki. W kolejnych oświadczeniach publikowanych na naszej stronie w 2016 r. podważaliśmy sens tej akcji, która polegała głównie na tym, że za państwowe pieniądze wójt jednej gminy kupował mieszkanie, czy dom w innej gminie, by pozbyć się społeczności romskiej podrzucając ją sąsiadowi (vide także: „Dziennik Polski” z dnia 6 grudnia 2016 r. artykuł zatytułowany „Romowie trafią do Sącza”. Z artykułu wynika, że kolejna gmina, tym razem Chełmiec, ma zamiar zakupić ze środków Rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020” mieszkania dla rodzin romskich w innej gminie, tym razem w Nowym Sączu. Podobna informacja ukazała się także w dniu 6 grudnia 2016 r. w https://sadeczanin.info/wiadomosci, z tym ,że dotyczy ona zakupu z tego samego Programu przez wójta gminy Łącko domu dla Romów na terenie gminy Chełmiec).

Takie zakończenie akcji zakupu mieszkań i domów dla Romów przyjęliśmy z zadowoleniem z kilku powodów. Przede wszystkim w naszym kraju obowiązuje konstytucyjna zasada równości, zgodnie z którą wszyscy obywatele winni być traktowani równo, w tym Romowie. Stowarzyszenie wielokrotnie podkreślało, że realizacja Rządowego programu na rzecz Romów wywołuje u przeciętnego Polaka poczucie nadmiernego uprzywilejowania mniejszości romskiej (dyskryminacja pozytywna), co najczęściej negatywnie odbija się w jej stosunkach ze społeczeństwem większością. Wystarczy przejrzeć wpisy internautów pod każdą informacją o rządowych dotacjach dla gmin na zakup mieszkań i domów dla Romów. Duża część internautów racjonalnie pyta dlaczego dla biednych Polaków – podobnie jak dla Romów – gminy nie mają środków na zakup mieszkań i domów?

Kolejną przyczyną naszej satysfakcji, jest utrata „paliwa” przez część nienawistnych internautów, którzy każdorazowo po ukazaniu się kolejnej informacji o zakupie, czy planach zakupu mieszkań (domów) dla Romów dokonywali rasistowskich i ksenofobicznych wpisów, co zwykle kończyło się zawiadomieniem Prokuratury o przestępstwie z art. 256, czy art. 257 Kodeksu karnego.

Wreszcie należy zauważyć, że fiasko rządowej akcji może spowodować refleksję u samorządowców, iż Romowie mieszkający w ich gminach to też ich obywatele i wyborcy, o których prawach i obowiązkach trzeba pamiętać nie tylko wtedy, gdy otrzyma się rządowe pieniądze na ich wysiedlenie do sąsiedniej gminy, ale także na bieżąco, jak w przypadku większości mieszkańców.

Roman Kwiatkowski
Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce"

(oprac. JB), fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu