Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
26/01/2021 - 17:45

Rondo u zbiegu ul. Hallera–Sucharskiego-Barska ma imię Carla Mengera

Wydawało się, że Rada Miasta szybko podejmie decyzje o nadaniu rondu u zbiegu ul. Hallera-Sucharskiego-Barska w Nowym Sączu będzie nosiło imię wybitnego ekonomisty rodem z Nowego Sącza Carla Mengera. O to wnioskowała kilkuosobowa grupa inicjatywna, forsująca ten pomysł. Po naświetleniu zasług dla ekonomii tej postaci, radny Józef Hojnor wystąpił z autopoprawką, aby nadać temu rondu imię majora Juliana Zubka Tatara. Po prawie trzygodzinnej zażartej dyskusji rada zgodziła się na nadanie rondu imienia tego wybitnego ekonomisty, który urodził się w Nowym Sączu. Tak powiedziało 20 radnych.

Radny Józef Hojnor stwierdził, że nadanie imienia majora Juliana Zubka Tara byłoby ze wszech miar wskazane, bo stworzyłaby się w ten sposób aleja bohaterów – Haller, Sucharski – Zubek.

Dyskusje na ten temat rozpoczął radny Maciej Rogóż (klub PiS – Wybieram Nowy Sącz), który, już na wstępie powiedział, że autopoprawka radnego Józefa Hojnora jest typową wrzutką, zachowaniem nieeleganckim.

- Ci młodzi ludzie napracowali się, aby upamiętnić wyjątkową postać, wybitnego ekonomisty, który urodził się w Nowym Sączu – Dlaczego radny nie powiadomił młodych wnioskodawców o takiej autopoprawce – pytał radny Rogóż. – Warto uszanować zapał młodych ludzi, którzy skrzyknęli się w dobrej inicjatywie. Prosił, aby radny Hojnor wycofał się z tej propozycji.

- Nie słuchał pan, albo nie zrozumiał pan mojej wypowiedzi – ripostował radny Hojnor. - Wskazywałem, że polem do dyskusji dla tych młodych ludzi jest pole ekonomiczne. Prosiłem młodych ludzi o wycofanie tego wniosku. Podchodzę do sprawy bardzo poważnie. Ronda, moim zdaniem są to miejsca do edukacji historycznej.

O głos poprosiła również radna Teresa Cabała

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu