Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
18/04/2018 - 12:00

#rowerowanie, czyli gimnazjaliści pisali pierwszy w swoim życiu egzamin [ZDJĘCIA]

Gimnazjaliści do piór. Dzisiaj w szkołach gimnazjalnych rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Trwać będą trzy dni.

W Nowym Sączu do egzaminu przystąpiło ponad ośmiuset uczniów w ośmiu szkołach i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Dzisiaj gimnazjaliści piszą egzamin z wiedzy humanistycznej. O godz. 9 uczniowie usiedli w ławkach i zagłębili się w treść zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie mieli pełną godzinę. Uczniowie zmagający się z dysleksją mogli tę część egzaminu pisać 80 minut. Po krótkiej przerwie uczniowie wrócili do sal lekcyjnych, bo o godz. 11 zaczęła się druga część egzaminu – tym razem z języka polskiego. Na tę część przeznaczono 90 minut. Osoby dyslektyczne zadania z języka polskiego piszą 135 minut.

Sądecka młodzież nie poddała się stresowi. Wychodzący z sal młodzi ludzie nie kryli zadowolenia z pytań, na jakie trzeba było odpowiedzieć z historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Historia dla mnie była łatwa. Języka polskiego też się nie boję - opowiada Nikodem Wiktor, uczeń Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Sączu.  - Najbardziej obawiam się matematyki.

Nikodem nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Nie wie, do jakiej szkoły średniej chciałby iść, ale trzymamy za niego, jak również za jego koleżanki i kolegów ze szkoły kciuki.

- Najbardziej boję się matematyki, bo nie wiem czego się spodziewać. Historia chyba dobrze mi poszła. Chciałabym dostać się do I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu do klasy biologiczno-chemicznej. Kto wie, może kiedyś zostanę lekarzem - mówi z uśmiechem Karolina Zagórowska. 

- Zaskakujące, że nie było na egzaminie odniesień do stulecia odzyskania niepodległości - mówi w rozmowie z "Sądeczaninem" Sławomir Wróblewski, znany historyk i nauczyciel

Jutro gimnazjalistów czeka egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. W pierwszym bloku znajdą się zadania z nauk przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki, geografii, a po nim gimnazjaliści pochylą się nad zadaniami z matematyki.

W piątek odbywać się będzie natomiast egzamin z języka obcego (na dwóch poziomach).

Poziom podstawowy będzie trwał godzinę (dyslektycy pisać będą 80 minut). Przystępują do niego wszyscy gimnazjaliści. Po krótkiej przerwie zacznie się egzamin dla uczniów, którzy pisać będą egzamin językowy na poziomie rozszerzonym. Do egzaminu językowego (rozszerzonego) mogą przystąpić uczniowie, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności językowe

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 4, 5 i 6 czerwca. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca.

[email protected], RG, Fot. RG.

Gimnazjaliści piszą testy kompetencyjne
Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych rozpoczęli dzisiaj egzaminy kompetencyjne. Odwiedziliśmy Gimnazjum nr. 6 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu