Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
04/03/2019 - 14:55

Rozpoczęło się wielkie świętowanie stulecia Związku Podhalan w Polsce

W Zakopanem wystartowały obchody okrągłego jubileuszu Związku Podhalan w Polsce, któremu stuknęło 100 lat. Okazją do rozpoczęcia uroczystości były 112. urodziny góralskiego ruchu regionalnego oraz rocznica powstania Związku Górali.

Stulecie Związku Podhalan w Polsce rozpoczęte

Już w styczniu w ramach obchodów jubileuszu odbył się opłatek w Maruszynie, a w lutym I Bal Karnawałowy Ślązaków i Górali w Katowicach. Teraz rozpoczęło się wielkie świętowanie. Uroczystości zainaugurowała msza święta w zabytkowym kościółku na Pęksowym Brzysku z udziałem prezesów oddziałów Związku Podhalan w Polsce, były też poczty sztandarowe  i wielu gości.

Pod tablicą upamiętniającą utworzenie w marcu 1904 roku Związku Górali, zostały złożone kwiaty, wcześniej na cmentarzu złożono wiązanki przy grobach ludzi związanych z góralskim ruchem regionalnym. Przemarsz ze sztandarami do siedziby Związku Podhalan oddział Zakopane rozpoczął uroczyste posiedzenie zarządu głównego Związku Podhalan w Polsce poprzedzone prelekcją poświęconą ruchom regionalnym i występem  zespołu im. Klimka Bachledy.

Rozpoczęte obchody  obejmują cała listę wydarzeń.  Już 16 marca w Starym Sączu w ramach 13 Dni Księdza Tischnera odbędzie się nabożeństwo ze sztandarami pod czas którego zaś homilię wygłosi kapelan zarządu głównego Związku Podhalan ks.Jan Gacek, uczeń ks. Tischnera.

Sądeczanin.info objął patronatem obchody stulecia Związku Podhalan w Polsce.

PGDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe