Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
10/01/2021 - 14:00

Rusza akcja testów przesiewowych dla nauczycieli. W Sączu też są chętni

Od 11 do 15 stycznia, w ramach ogólnopolskiej akcji będą prowadzone testy przesiewowe na obecność SARS CoV-2 dla nauczycieli klas I – III, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Testy są bezpłatne i dobrowolne. Ilu nauczycieli wyraziło chęć przebadania się w Nowym Sączu?

Jak powiedział minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek, w ramach przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół, w poniedziałek (11 stycznia) ruszy ogólnopolska akcja badania nauczycieli w kierunku SARS CoV – 2.

Testowanie ma być zakończone 15 stycznia. Szesnastego i 17 stycznia nauczyciele będą mogli dowiedzieć się o swoich wynikach.

Czytaj także: Kiedy uczniowie klas I-III wrócą do szkół? Sądeckie szkoły w gotowości

- Są to badania dobrowolne i bezpłatne dla nauczycieli klas I – III, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników administracyjnych szkół – precyzował podczas piątkowej konferencji prasowej szef MEN.

Krzysztof Saczka, zastępca głównego inspektora sanitarnego dodał, że dwa dni po zakończeniu testowania będą przeznaczone na kompletowanie wyników.

- W przypadku wystąpienia jakiś niejasności bądź wyników wątpliwych badania wymazowe zostaną powtórzone – doprecyzował Saczka.

Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 165 tys. osób (dane z piątku). Liczba nauczycieli i pracowników administracyjnych z pewnością jeszcze się zwiększy.

Ilu nauczycieli uczących w klasach I – III w szkołach podstawowych, a także w szkołach specjalnych i pracowników szkół wyraziło chęć przetestowania się w Nowym Sączu?

- Z informacji, które miałam w połowie tego tygodnia to około pięćdziesiąt procent sądeckich nauczycieli zgłosiła się do badania w kierunku SARS CoV – 2 – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – W mieście mamy około dwóch tysięcy nauczycieli.

Kto może się zgłaszać na testy przesiewowe?

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu