Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
10/01/2018 - 17:50

Ruszy zbiórka pieniędzy na pomnik Piłsudskiego. Jest zgoda ministerstwa!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało zgodę na przeprowadzenie w Nowym Sączu pieniężnej zbiórki na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego. Akcja powinna zacząć się już za kilka tygodni.

Monument przedstawiający marszałka Piłsudskiego siedzącego na koniu stanie w miejscu zburzonego pomnika czerwonoarmistów przy al Wolności. Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Nowy Sącz, jako pierwsze miasto w Polsce, już w 1916 roku nadał Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo, uprzedzając decyzję Krakowa i Lwowa.

O budowę monumentu od 2010 roku zabiegało Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Mieszkańcy miasta inicjatywę poparli i dwa lata później został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

Zobacz także: Nowak zagonił radnych do głosowania nad pomnikiem Piłsudskiego w Nowym Sączu. Postawią go czy nie?

Projekt pomnika jest gotowy. Przedstawia marszałka siedzącego na jego ukochanej Kasztance. Nieodpłatnie przekazał go znany artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.

O sfinansowanie tego przedsięwzięcia ma zadbać wspomniany społeczny komitet budowy pomnika. To na jego barkach spoczęło zebranie funduszy, aby zrealizować to zadanie. Urząd Miasta pod jego budowę przekaże jedynie cześć działki przy al. Wolności należącej do gminy Nowy Sącz.

Jest też już ministerialna zgoda na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.

- Pozwolenie to kolejny krok do realizacji naszego celu – mówi Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. - Mamy nadzieję, że zbiórka środków ruszy za kilka tygodni. Teraz musimy przygotować to przedsięwzięcie pod względem logistycznym.

Zbiórka, jak mówi szef stowarzyszenia odbywać się będzie na ulicach Nowego Sącza. Wolontariusze będą zbierali pieniądze do oznakowanych puszek. Każdy wolontariusz będzie posiadać legitymacje stowarzyszenia i numer wydanego przez ministerstwo pozwolenia.

- Chcemy też ustawić odpowiednio zabezpieczone skarbony, które chcemy umieścić np. w ratuszu, Miejskim Ośrodku Kultury, a być może jeszcze w innych miejscach chociażby dużych galeriach, oczywiście za zgodą wspomnianych instytucji. Koszt postawienia pomnika szacowany jest na około 480 tys. złotych.

Tadeusz Nowak przyznaje, że idea budowy pomnika Józefa Piłsudskiego ma bardzo duży i pozytywny oddźwięk.

- Wielu mieszkańców deklaruje, że na pewno wesprze finansowo naszą inicjatywę – dodaje Nowak. – Pojawiają się też sponsorzy, z którymi już rozmawiamy. Czasu na realizacje przedsięwzięcia jest niewiele.

Zobacz także: Żeby zarobić na pomnik dla Piłsudskiego, wydali sądecki kalendarz historyczny,

Inicjatorzy budowy chcą, aby pomnik był gotowy przed 11 listopada br, a jego odsłonięcie nastąpiło w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda goszcząc w maleńkiej Stróży w gminie Dobra zainaugurował Ogólnopolskie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

- Chcielibyśmy bardzo, aby wpisać się z nasza inicjatywą w ogólnopolskie, niepodległościowe wydarzenia. – dodaje szef Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. – Kancelaria Prezydenta została już o tym przedsięwzięciu powiadomiona.

Iga Michalec, i.michalec@sadeczanin.info, wizualizacja UM NS.Dziękujemy za przesłanie błędu