Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
07/02/2023 - 12:20

Ruszyła przebudowa stadionu w Rytrze! To będzie sportowy raj dla okolicy

Ruszyła już – mimo zimy – przebudowa jedynego stadionu w gminie Rytrze. I już dziś wiadomo, że to będzie sportowy raj dla całej okolicy.

Ruszyła przebudowa stadionu w Rytrze! To będzie sportowy raj dla okolicy

Zobacz też: Którędy dojść bezpiecznie do schronisk w Beskidzie Sądeckim?

Już w czerwcu 2021 roku informowaliśmy o pierwszej długo wyczekiwanej inwestycji w tym miejscu. Gmina zainstalowała na stadionie zupełnie nowe trybuny. Pierwsza część została zakupiona za około 21 tysięcy, które samorząd wyłożył z własnego budżetu a drugą część trybun, za podobną kwotę, kupiła ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wtedy też Jan Kotarba podkreślał, że na tym nie koniec modernizacji tego jedynego na terenie samorządu stadionu. – Będzie nowa, sztuczna murawa. Wymienimy też całkowicie podbudowę i zrobimy odwodnienie – deklarował. Okazało się jednak, że przy środkach z Ministerstwa Sportu Rytro musiałby zabezpieczyć finansowanie ze swojej strony w stosunku 50 procent do 50 procent. A na to tego samorządu po prostu nie stać.

Zobacz też: Fotozagadka: „Zamek Draculi”. Znacie to miejsce? Tu kiedyś tętniło życie całej okolicy

Ale Rytro nie odpuściło i samorządowcy zaczęli szukać innych rozwiązań. Szczęśliwym okazało się złożenie wniosku o dofinansowanie dla gmin popegeerowskich uruchomione jako jednak z opcji w ramach Polskiego Ładu. Piszemy szczęśliwym, bo właśnie dziś Jan Kotarba otrzymał informację o przyznaniu gminie na przebudowę infrastruktury sportowej aż 3 milionów złotych!

W tym wypadku gmina ze swojej strony musi zabezpieczyć wkład własny w wysokości tylko 2 procent wartości inwestycji. Środki te zostaną zainwestowane w stadion, a dokładnie wymianę jego płyty na tak zwaną sztuczną trawę i wymianę ogrodzenia obiektu.

Dziś możemy obwieścić, że prace już się zaczęły. Wykonawca rozebrał już całe ogrodzenie. – Mimo pogody wszystkie roboty idą z harmonogramem i liczymy, że tak już będzie – informuje Jan Kotarba. Jest jednak małe „ale”, bo pewność gmina uzyska dopiero po zdjęciu całej nawierzchni stadionu. – Wcześniej robiliśmy w kilku miejscach odkrywki i wszystko było w porządku, ale dopiero zdjęcie całości da nam pewność, że nie ma tu jakiś dodatkowych utrudnień, choćby namulisk, które sprawią, że będziemy musieli wejść z nową podbudową głębiej niż zakłada projekt – wyjaśnia wójt.

To obawy mają swoje uzasadnienie, bo przecież zaraz obok płynie Poprad i zawsze ziemia może kryć jakieś niespodzianki. A my przypomnijmy, że ostatecznie Ryto miało zarezerwowane na realizację przedsięwzięcia 2 439 024 zł netto. W przetargu startowały aż 4 firmy, których oferty opiewały na kwoty od 2 952 000 zł aż do 5 634 592 zł. Ostatecznie samorząd wybrał najtańszą firmy BUD - MAT z Powroźnika.  ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info) Dziękujemy za przesłanie błędu