Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
28/03/2023 - 16:50

Rytro będzie mieć swój monitoring. Ile to będzie kosztować?

Wracamy do tematu utworzenia gminnego monitoringu na terenie Rytra. Ile to może kosztować i skąd samorząd chce zabezpieczyć środki na działanie takiego systemu?

Rytro będzie mieć swój monitoring. Ile to będzie kosztować?

O potrzebie zainstalowania monitoringu w Rytrze pisaliśmy już w listopadzie 2021 roku. Kilka tygodniu po tym jak było włamanie do Esterki. Złodziei nie zmitygował ani monitoring, ani fakt, że sklepik jest przy krajówce w samym centrum Rytra. I choć właściciele upublicznili zdjęcia włamywaczy, to i tak nie udało się ich ująć.

Ba. Potem było włamanie do magazynu na Suchej Strudze i jeszcze w kilku innych miejscach. Już wtedy mieszkańcy sugerowali, że pora najwyższa pomyśleć o zainstalowaniu w gminie kamer. Stali na stanowisku, że na początek wystarczyłyby choćby cztery takie urządzenia w najbardziej newralgicznych miejscach. Szczegóły i dokładną lokalizację zawsze można ustalić z miejscowymi choćby na zebraniach sołeckich.

Zobacz też: Zamkowe wzgórze w Rytrze rozbłyśnie światłem. To będzie sceneria jak z bajki

Monitoring to bez wątpienia bardzo skuteczne narzędzie do podniesienia bezpieczeństwa w każdym miejscu. Tyle tylko, że by był skuteczny potrzebny jest do niego naprawdę dobry Internet plus stanowisko do obsługi systemu. A to są już stałe koszty osobowe. - My cały czas myślimy o monitoringu, bo też uważam, że jest potrzeby. Tyle, że to tej pory nie było programów, z których moglibyśmy pozyskać dofinansowanie na ten cel. Zapewniam jednak, że trzymamy rękę na pulsie – komentował wtedy wójt Jan Kotarba.

A my zaznaczmy, że już i tak jest sporo kamer na terenie gminy przede wszystkim przy tutejszych firmach. Jest kamera przy Żabce, czyli przy skrzyżowaniu przy drodze krajowej, jest na Esterce i na magazynie towarów masowych państwa Kowalczyków. Dzięki temu ostatniemu udało się już nawet raz namierzyć wandali i ich ukarać, bo policja nie ma żadnych problemów z dostępem do nagrań.

My dodajmy, że swój monitoring ma też popularna restauracja a zapis z kamer pozwolił policji postawić zarzuty sprawcom incydentu, o którym pisaliśmy w publikacji W Rytrze mają dość bandytów, co szkodzą reputacji gminy

Dziś do tematu wracamy, bo pojawiła się duża szansa na to, by samorząd otrzymał spory zastrzyk pieniędzy w ramach dofinansowania ze środków wojewody przeznaczonych właśnie na montaż miejskich monitoringów. Jak wyjaśnia Kotarba, maksymalna pula, którą można otrzymać to 100 000 zł. – Aplikację już do wojewody złożyliśmy. Czekamy właśnie na rozstrzygnięcie konkursu – podsumowuje. Do tematu wrócimy. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu