Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
19/12/2018 - 14:55

Rytro: czy wójt Kotarba zarobi więcej od poprzednika i swojego zastępcy?

Decyzje o wynagrodzeniu wójta Jana Kotarby, który zastąpił na tym stanowisku Władysława Wnętrzaka radni podjęli podczas sesji 7 grudnia. Czy Kotarba będzie zarabiał więcej od poprzednika i jak jego zarobki mają się do zarobków zastępcy, którego powołał?

Na początku kadencji 2014-2018 uposażenie wójta Władysława Wnętrzaka wynosiło 9,48 tys. zł. Na początku 2015 roku radni obcięli je o ok. 3100 zł brutto. Następnie już w lipcu 2018 ryterscy rajcy zabieg powtórzyli - wójt do końca kadencji zarabiał o kolejne 280 złotych mniej.

Już po wyborach, po których na miejscu Wnętrzaka zasiadł Jan Kotarba, były włodarz gminy nie krył sceptycyzmu, gdy dowiedział się, że następca zatrudnił zastępcę z pensją opiewającą na ok. 8 tys. zł. Wnętrzak postrzegał to jako swoistego rodzaju hipokryzję – jemu Kotarba jako jeszcze radny pensję obcinał, a tu zatrudnił zastępcę, od którego będzie siłą rzeczy musiał zarabiać więcej.

Sam Jan Kotarba podsumował to następująco - jego zastępca przez okres około trzech miesięcy będzie pełnił obowiązki wynikające z przejęcia tak naprawdę dwóch stanowisk: sekretarza – poprzedni z dniem 21 listopada odszedł na emeryturę i zastępcy wójta, których sumaryczne wynagrodzenie wynosiło 12,5 tys. Tym samym pensja nowego zastępcy – 5 tys. 600 zł netto -  jest niższa o 4,5 tysiąca złotych niż tych dwóch pracowników.

O szczegółach pisaliśmy w publikacjach Rytro: wójt Kotarba zatrudnił zastępcę, Wnętrzak nie może przeboleć jego pensji 
Rytro: Wójt Wnętrzak bez absolutorium i pensją kolejny raz obciętą 
Rytro: radni ostro przemaglowali wójta na okoliczność zatrudnienia zastępcy

Dyskusja na temat toczyła się również na sesji, która odbyła się 7 grudnia. Tego dnia nowa rada miała też zadecydować o wynagrodzeniu samego Jana Kotarby. Na czym stanęło?

Otóż nowy wójt gminy Rytro, począwszy od 22 listopada będzie pobierał pensję zasadniczą w wysokości 4 tys. 400 zł, do tego trzeba doliczyć dodatek funkcyjny w wysokości 1 tys. 200 zł, tej samej wysokości dodatek specjalny oraz dodatek stażowy – 20 procent wynagrodzenia zasadniczego, czyli 880 zł. Czyli w sumie jego pensja będzie wynosiła 7 tys. 680 zł.

Na piętnastu radnych obecnych na sesji tylko trzech wstrzymało się w tej sprawie od głosu. Byli to Stanisław Ogorzały, Mirosław Pustułka oraz Mariusz Tokarczyk.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu