Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
01/04/2021 - 13:20

Rytro: funduszu sołeckiego nie będzie. Gmina sama dała sołtysom 95 tysięcy

W ślad za decyzją podjętą przez ryterskich radnych podczas ostatniej sesji Rytro nie będzie wnioskować o środki na fundusz sołecki. Samorząd znów wdrożył alternatywne rozwiązanie.

Rytro: funduszu sołeckiego nie będzie. Gmina sama dała sołtysom 950 tysięcy

Zacznijmy od tego, że fundusz sołecki naliczany jest według wskaźników ustawowych i zależy m.in. od liczebności danego sołectwa a przekazywany jest gminom przez wojewodę. Rytro to bardzo mała gmina a dysproporcje zaludnienia między wszystkimi pięcioma sołectwami są tak duże, że jak tłumaczy przewodniczący rady Tomasz Kulig, Rytro i Sucha Struga dostałyby kilkadziesiąt tysięcy złotych a już np. Życzanów czy Obłazy zaledwie ponad tysiąc złotych.

Zobacz też: Rytro będzie miało swoją promenadę i to nad samym Popradem!

Inna rzecz, że by wnioskować o środki na budżet sołecki trzeba przedstawić szczegółowy plan wydatków na dany rok itp. A jaki można zrobić plan w realiach górskiej gminy mając świadomość, że ma on opiewać na na tak małą kwotę jak np. ta przewidziana dla Życzanowa i Obłazów.

Zobacz też: Niesamowite to przedszkole. Rytro zdobyło na nie już ponad 4 miliony

Dlatego kolejny już rok z rzędu gmina Rytro nie będzie się ubiegać – za zgodą rady – o fundusz sołecki wcale. Nie oznacza to jednak, że sołectwa nie będą miały własnych, autonomicznych środków do wykorzystania.

- Po raz kolejny zabezpieczyliśmy środki, w 2021 – 95 tysięcy – na remonty dróg w poszczególnych sołectwach. Nasi sołtysi, dowiodły tego ostatnie lata, potrafią doskonale i sprawnie dogadać się i podzielić te środki w zależności od potrzeb danej miejscowości – tłumaczy Kulig. ([email protected] Fot.: ilustracyjne ES)Dziękujemy za przesłanie błędu