Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
13/10/2023 - 11:40

Rytro: robi wrażenie! Tak będzie wyglądać podstawówka po remoncie. Ile to będzie kosztować?

Prace przy modernizacji Szkoły Podstawowej w Rytrze się nabierają tempa. A my dziś przedstawiamy Wam wizualizację, jak ta placówka będzie wyglądała po zakończeniu inwestycji. I jeszcze jedna wiadomość – samorząd dostał na ten cel kolejne 4,5 miliona złotych!

Plan obecnej ekipy rządzącej od początku był bardzo prosty. Nie ma sensu brać kredytów na nowe centrum kultury i nową siedzibę urzędu gminy. Lepiej i centrum, i urząd przenieść do zwolnionego przez kolejną reformę edukacyjną budynku gimnazjum a uczniów, którzy zamiast do gimnazjum powinni chodzić do siódmej czy ósmej klasy znów uczyć w podstawówce, którą trzeba jedynie trochę rozbudować.

Potem plan – m.in. dzięki nowym możliwościom, które dały zdobyte przez samorząd dofinansowania – został zmodyfikowany. Rytro wybudowało zupełnie nowe przedszkole, zwolniły się zatem kolejne pomieszczenia w podstawówce, ale i tak urzędnicy nie przenieśli się do gimnazjum. Dlaczego? 

Rytro znów rozbija bank. Są grube miliony na budowę wyczekiwanego ośrodka zdrowia

– Tu się sprawa trochę wydłuży – wyjaśniał nam wójt Jan Kotarba w maju 2022 roku po otrzymaniu kolejnego – tym razem była mowa o kwocie 8,5 mln zł – zastrzyku finansowego z Polskiego Ładu. – Trochę zmieniliśmy koncepcję przebudowy szkoły. Chcemy wyburzyć dzisiejszą salę gimnastyczną i przylegające do niej przybudówki, w tym pomieszczenia, które kiedy służyły za mieszkania dla nauczycieli. W zamian wybudujemy nową salę zapleczem i dobudujemy kolejne skrzydło szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi i windą. Pozostałą część szkoły gruntownie wyremontujemy razem z wymianą dachu – wyliczał nasz rozmówca.

W czerwcu tego roku samorząd podpisał już umowę na realizację przedsięwzięcia. Wykonawcą jest firma eRSbet, która wybudowała już w Rytrze nowe przedszkole a pierwszy etap prac przy szkole wyceniła na 10 milionów 18 tysięcy złotych. Obejmą one wyburzenie sali gimnastycznej, rozebranie najwyższego piętra szkoły i dachu a potem budowę dwóch nowych kondygnacji z zupełnie nowym zadaszeniem.

Tyle, że ten sposób – w ciągu dwóch lat – inwestycja dojdzie do stanu surowego zamkniętego. Potem całość trzeba będzie odpowiednio wykończyć a to pochłonie kolejne miliony. Skąd je samorząd weźmie? I tu bardzo dobre wieści. Gminie udało się pozyskać na ten cel kolejne dwa dofinansowania. – Pierwsze, to dwa miliony złotych z ósmej edycji Polskiego Ładu a kolejne dwa i pół miliona otrzymaliśmy ze środków przeznaczonych dla gmin popegeerowskich, czyli w sumie mamy dodatkowo aż cztery i pół miliona złotych – informuje Kotarba. I właśnie ten zastrzyk finansowy pozwoli na dopięcie całości prac przy szkole. A jak obiekt będzie wtedy wyglądał? Popatrzcie na wizualizację! ([email protected] Fot.: UG w Rytrze) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu