Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
23/01/2023 - 15:15

Rytro: robią oczyszczalnię ścieków a konsultacji nie będzie

Chociaż gmina Rytro dotychczasową oczyszczalnię ścieków chce zastąpić nową, to konsultacji społecznych w sprawie tej inwestycji nie będzie. Dlaczego?

Jak wyjaśnia wójt Jan Kotarba: - Inwestycja przebudowy, rozbudowy i budowy oczyszczalni ścieków w Rytrze wymaga decyzji środowiskowej, jednak nie wymaga sporządzenia oceny  oddziaływania na środowisko, co wynika z opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie. Informacje na temat przebiegu procedury wydania decyzji środowiskowej są wywieszane na tablicach ogłoszeń, jak również są publikowane na stronie internetowej i w BIP, w związku z czym strony postępowania są na bieżąco informowani, poprzez obwieszczenia, na temat przedmiotowej inwestycji.

Zobacz też: Gdzie nie będzie prądu? Zobacz harmonogram dla Sądecczyzny

Podkreślmy przy okazji, że oczyszczalnia ścieków, która dziś obsługuje gminę Rytro działa bez zarzutu, ale jak każdy taki obiekt zaczyna się prosić o gruntowną modernizację. W tym wypadku modernizacja byłaby jednak bardzo droga, dlatego już około dwa lata temu samorząd podjął decyzję o budowie nowego obiektu w tej samej lokalizacji.

Rytro z sukcesem złożyło stosowną aplikację do Polskiego Ładu i otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości aż 7 980 000 zł przy szacunkach, że inwestycja pochłonie ok. 8 400 000 zł.

Realizacji przedsięwzięcia podjęła się spółka Schwander Polska z wyceną 8 400 900 zł. – Zadanie ma być zrealizowane w formule zaprojektuj i wybuduj i sądzę, że w ciągu roku powinien być gotowy projekt łącznie z pozwoleniem na budowę. Może trochę wcześniej. A wszystko ma być gotowe do 2024 roku. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu