Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
27/10/2020 - 10:35

Rytro: stronnictwo wójta straciło jeden mandat, ale czy większość?

25 października w Rytrze odbyły się wybory uzupełniające. Swoich kandydatów wystawili Władysław Wnętrzak i Jan Kotarba, czyli obecny i były wójt gminy. Jak wyniki głosowania przełożą się na układ sił w radzie?

Po tym jak Ewa Barczyk i Bożena Bołoz radne z okręgów 3 i 7 w Rytrze zrezygnowały z mandatów w Rytrze trzeba było zorganizować wybory uzupełniające. Swoich kandydatów wystawili Jan Kotarba i Władysław Wnętrzak. Obecny wójt postawił na Michała Wacławka i Annę Leśniak, jego poprzednik na Leszka Bieryta i Elżbietę Nowicką.

Mimo obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 wybory odbyły się w terminie wyznaczonym przez wojewodę, czyli 25 października.

Zobacz też: Al. Piłsudskiego w Nowym Sączu: od jutra remont i zmiana organizacji ruchu

Jak wyglądają wyniki? Frekwencja ogólna sięgnęła 35,01 procent.
W okręgu numer 3 Leszek Bieryt zebrał 59 głosów (89,94 procent) a Anna Leśniak – 13 głosów (18,06 procent).
W okręgu nr 7 Elżbieta Nowicka otrzymała 29 głosów (43,94 procent) a na Michała Wacławka zagłosowało 37 wyborców (56,06 procent).

W radzie tym samym zasiądą Bieryt z KWW Władysława Wnętrzaka i Wacławek z KWW Jana Kotarby. Tym samym stronnictwo tego ostatniego straciło jeden mandat. Nie zmieni to jednak układu sił w radzie, bo Kotarba nadal może liczyć na poparcie większości – 8 z 15 radnych.

Kilka słów o świeżo upieczonych rajcach.
Leszek Bieryt wieloletni pracownik PPHU Centrum odpowiedzialny m.in. za organizację letnich spływów Popradem z Piwnicznej do Rytra. Jako wieloletni kajakarz ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe w Polsce i na arenie międzynarodowej. Lokalnie uczestnik i współorganizator m.in. cieszącej się dużym powodzeniem imprezy, słynnych Wianków nad Popradem.


Michał Wacławek to pracownik Nadleśnictwa Piwniczna, doskonale zorientowany w szeroko pojętej tematyce ekologii i ochrony przyrody. Inna rzecz, że lwią część gminy Rytro stanowią właśnie lasy, więc tematyka ich funkcjonowania - choćby w zakresie turystyki - jest dla samorządu wyjątkowo istotna. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum Jana Kotarby, archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu