Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
25/01/2021 - 12:45

Rytro: szczepienia na COVID-19 łamią Konstytucję RP? Radni z komisji już orzekli

Już 29 stycznia w gminie Rytro odbędzie się kolejna sesja. Podobnie jak w Starym Sączu i Kamionce Wielkiej i tutaj radni pochylą się nad dwoma petycjami związanymi ze szczepieniami przeciw COVID-19. Jaka jest rekomendacja w tej sprawie Komisji Skarg Wniosków i Petycji?

Zobacz też: Stary Sącz: aż pięć petycji „odpowiedzialnościowych” za szczepienia COVID-19

Petycje, który trafiły do ryterskiego samorządu w sprawie szczepień przeciw COVID-19 są niemal identycznej treści, jak te, nad którymi pochylają się radni Starego Sącza i Kamionki Wielkiej.

We wszystkich autorzy domagali się od starosądeckiego samorządu, by ten zobligował polski rząd do działań, które odpowiedzialność za powikłania poszczepienne mają przerzucić na producentów szczepionek. Jedną złożyła nawet ta sama osoba – Radosław Zagórowski z Gabonia w gminie Stary Sącz a drugą Irena Garaś, mieszkanka miejscowości Bór, czyli osoba mieszkająca poza granicami Sądecczyzny.

- Zgodnie z artykułem 32 Konstytucji RP wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym. W związku z powyższym za niedopuszczalne uważamy jakiekolwiek działania władz międzynarodowych, krajowych czy lokalnych wykluczające społecznie mieszkańców gminy Stary Sącz z powodów rasowych , religijnych, medycznych czy sanitarnych. Działania rozumiemy jako regulacje prawne, a także wywieranie medialnej presji  na urzędników czy funkcjonariuszy, przedsiębiorców, lokalne społeczności czy wspólnoty wyznaniowe zachęcające do jakiejkolwiek segregacji mieszkańców gminy Stary Sącz – brzmi wstęp petycji przedstawionej przez Zagórowskiego.

Zobacz też: Pod basztą w Rytrze też będzie mobilne centrum obsługi rowerów

- Jednocześnie przed zapowiadanych przez Rząd RP masowych szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 planowanych od 2021 roku, których eksperymentalnymi biorcami mają być także mieszkańcy gminy Stary Sącz, uważamy za zasadne i nieodzowne, by Rząd RP uzyskał pisemne gwarancje ze strony producentów szczepionek, że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć i ponieść wszelkie koszta prawne i finansowe wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Stanowisko to uzasadniamy artykułem 39 Konstytucji RP zabraniającej poddawania obywateli eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody - czytamy dalej w petycji.  

Co ciekawe treść petycji autorstwa Ireny Garaś jest niemalże jej kalką.

Choć sesja odbędzie się dopiero za kilka dni, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji już przygotowała swoją rekomendację. – Obie petycje komisja uznała za bezzasadne. Uzasadnienie? Nie zgłoszono na dziś w Rytrze, na terenie gminy naruszenia konstytucji w związku z prowadzeniem szczepień przeciw COVID-19. Nie mamy też jeszcze na dziś harmonogramu szczepień. Kolejna bardzo ważna rzecz – szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne nie ma więc mowy o pozostałych naruszeniach. I taką opinię przedstawimy na sesji – informuje Józef Kulig przewodniczący komisji, w której zasiadają również – zastępca przewodniczącego Małgorzata Pierzga oraz Leszek Bieryt. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu