Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
25/01/2021 - 14:30

Rytro zwolni branżę turystyczną z podatku. Jest projekt uchwały

Już na najbliższej sesji 29 stycznia ryterscy radni pochylą się nad problemem kryzysu w branży turystycznej związanego z epidemią COVID-19 i skutkami trwającego nadal drugiego lockdownu. Jest gotowy projekt dedykowanej przedsiębiorcom stosownej uchwały.

Rytro zwolni branżę turystyczną z podatku. Jest projekt uchwały

Zobacz też: Tarcza dla gmin górskich? Rytro nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu

Już w dniu gdy go wprowadzono wójt Jan Kotarba nie ukrywał, że dla społeczności ryterskiej żyjącej właśnie przede wszystkim z turystyki decyzja rządu w tej sprawie to prawdziwy dramat. Bo zima to czas, kiedy Rytro zarabiało zazwyczaj na cały rok. Pisaliśmy o tym w publikacji Wójt Rytra: nasi mieszkańcy są na krawędzi wytrzymałości a my nie możemy pomóc

Jednak na ostatniej sesji skarbnik gminy informowała radnych, że do końca 2020 roku żadna firma nie złożyła wniosku o zwolnienie z podatku czy opłat lokalnych. O taką pomoc wystąpiło zaledwie kilku rolników.

Zobacz też: Ryterskie firmy nie chcą tarczy antykryzysowej? Po pomoc sięgnęli tylko rolnicy

Kilka dni temu natomiast rząd ogłosił uruchomienie dodatkowej tarczy antykryzysowej dla gmin górskich w ramach programu "Wsparcia Gmin Górskich", na który w sumie zarezerwowano około miliard złotych a pomoc otrzyma 203 gmin sklasyfikowanych według GUS jako gminy górskie. W tym Rytro.

Wsparcie będzie się składało z dwóch puli – rząd zwróci samorządom 80 procent kwoty, którą te stracą umarzając podatki przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej a dodatkowo wypłaci im 40 procent kwoty wydanej na inwestycje w okresie od 2016 – 2020. Te pieniądze muszą być zainwestowane w inwestycje związane właśnie z turystyką.

Zobacz też: Prezes RyterSKI: czuję się oszukany, wyrzuciliśmy pieniądze w błoto

W konsekwencji już na najbliższej sesji radni gminy Rytro głosować będą uchwałę na mocy której wszyscy przedsiębiorcy działający w turystyce, świadczący działalność objętą odpowiednim PKD (wymienionym przy ogłoszeniu decyzji o lockdownie) zostaną zwolnieni z konieczności płacenia podatku od nieruchomości.

- Chodzi zarówno o grunty, budynki i budowle i podatek za okres od 1 stycznia do 31 marca, czyli podatek za pierwszy kwartał 2021 roku – zapowiada wójt Jan Kotarba. Przedsiębiorcy z PKD wymienionym przez rząd zostaną objęci tą pomocą niejako z automatu, bez konieczności spełnienia jakiś dodatkowych wymogów formalnych. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu