Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
31/05/2017 - 10:55

Sądeccy esperantyści na ul. Zamenhofa. Przesłanie idzie w świat

Sądeccy esperantyści, związani z Centrum Edukacji Międzykulturowej, powiesili dzisiaj (31 maja) wielkie plakaty przypominające sylwetkę twórcy języka esperanto – Ludwika Zamenhofa. Wystawę można oglądać - nie gdzie indziej, jak na ul. Zamenhofa w Nowym Sączu. - Ale pójdzie ona dalej w świat - mówi Halina Komar, twórczyni wystawy.

 Wystawa "ZAMENHOF -twórca języka esperanto" powstała z okazji ogłoszenia przez UNESCO roku 2017 Rokiem Ludiwka Zamenhofa. Jej twórczyni to sądecka esperantystka - Halina Komar. 

- To znakomity sposób nie tylko na upamiętnienie postaci samego Zamenhofa, ale także na popularyzację języka esperanto i esperanckiej kultury - mówi.

Informacje o wystawie zostaną oczywiście podane w dwóch językach - polskim i esperanto. 

- Włożyliśmy w to ogrom pracy, ale udało się. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało, że wystawa zawiśnie we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Tu w Nowym Sączu można ją oglądać oczywiście na ul. Zamenhofa. Mamy nadzieję, że sądeczan zainteresuje życie twórcy języka esperanto – dodaje Halina Komar,

Esperanto narodziło się w Polsce. Jego twórca - Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 r. pierwszy podręcznik do nauki tego międzynarodowego języka. Podręcznik, obejmował 5 stron druku i zawierał 16 reguł gramatyki oraz słownik zawierający 917 rdzeni wyrazowych.  Ideą esperanta jest umożliwienie ludziom całego świata porozumienie w duchu pokoju i przyjaźni przy pomocy wspólnego, neutralnego języka. 

Staraniem sądeckich esperantystów język esperanto został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski. 

(KB)

Esperantyści i Zamenhoff




Wystawa o języku esperanto i Zamenhoffie






Dziękujemy za przesłanie błędu