Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
25/04/2019 - 17:10

Sądeccy nauczyciele zawiesili strajk, ale to jeszcze nie koniec wojny

Nauczyciele zawieszają strajk od soboty i dają rządowi czas do września. Taką informację przekazał dziś szef ZNP Sławomir Broniarz. Tę wiadomość z wielką ulgą przyjęli dyrektorzy tych sądeckich szkół, które najdłużej trwały przy proteście.

- Od soboty zawieszamy strajk. Dajemy premierowi czas do września - poinformował w czwartek po godzinie 13 szef ZNP Sławomir Broniarz, który podkreślił, że to jeszcze nie koniec protestu.

Wypowiedź Broniarza przytacza money.pl - Wchodzimy w nowy etap, który będzie trudniejszy, ale który pokaże nowe oblicze naszego protestu. Ani dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z "Solidarnością" - zapewnił Broniarz.

Jak tę decyzję komentują sądeccy związkowcy?

- Na razie nie mam czasu. Jesteśmy na spotkaniu,  nadzwyczajnym – mówi szefowa miejskiego oddziału ZNP Irena Żak.

Czytaj też Nauczyciele mają dość? Coraz krótsza lista strajkujących szkół w Nowym Sączu

W ostatnich dniach lista strajkujących szkół w Nowym Sączu stawała się coraz krótsza. Wśród tych, którzy protestowi nie odpuszczali byli nauczyciele „Elektryka”. Dyrektor szkoły Walenty Szarek mówi, że decyzję o zawieszeniu strajku przyjął z wielką ulgą.

- To były najgorsze dwa tygodnie w moim zawodowym życiu, bo cała ta sytuacja ogniskowała się na dyrektorze. Niezależnie od informacji przekazanej przez szefa ZNP, sam przed południem podjąłem decyzję, że od piątku wznawiamy zajęcia dydaktyczne. Część załogi będzie strajkować ostatni dzień, ale mamy wystarczającą ilość nauczycieli, żeby zapewnić lekcje klasom, tym bardziej, że od jutra nie ma już maturzystów. Tegoroczni absolwenci zostali w środę sklasyfikowani i w piątek otrzymają świadectwa ukończenia szkoły.

czytaj też Rodzicom puszczają nerwy, maturzyści są roztrzęsieni, a dyrektorzy w potrzasku 

Kamień z serca spadł też dyrektorom sądeckich podstawówek.  

- Bardzo się cieszę, że strajk nauczycieli został zakończony – mówi Janusz Chruślicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16  z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich.– Przewodnicząca komitetu strajkowego, po konsultacjach z innymi protestującymi nauczycielami zakomunikowała mi tę decyzję wczoraj. Natychmiast o zakończeniu strajku zostali powiadomieni rodzice uczniów. Dzisiaj szkoła funkcjonuje normalnie i lekcje odbywają się.

Chruślicki nie ukrywa, że protest nauczycieli wiązał się ze sporą dezorganizacją pracy szkoły.

- Musiałem jednak szanować prawo załogi do strajkowania – dodaje dyrektor. – Chciałbym podziękować tym wszystkim nauczycielom i  pracownikom administracji, którzy stanęli na wysokości zadania i, dzięki którym udało się przetrwać czas protestu. Udało się przeprowadzić egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalistów. Te podziękowania im się naprawdę należą. Za nami bardzo trudny czas.

czytaj też Chcą 1000 złotych podwyżki. Jaka jest prawda o zarobkach sądeckich nauczycieli? 

Strajk nauczycieli rozpoczął  się 8 kwietnia po fiasku rozmów ostatniej szansy z rządem. Wówczas rządową ofertę przyjęła tylko "Solidarność".

[email protected], IM, fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)