Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/11/2014 - 14:00

Sądeccy studenci przodują w rejestracji potencjalnych dawców szpiku

Wczoraj i dziś (27 listopada) w 58 miastach Polski studenci po raz czwarty prowadzą akcję rejestrowania nowych potencjalnych dawców szpiku. W Nowym Sączu akcję koordynują studenci PWSZ.
Wczoraj punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku prowadzili w Instytucie Zdrowia, przy Alei Wolności, dzisiaj w Instytucie Technicznym przy ul. Zamenhofa. Odwiedziliśmy ich tuż przed południem.

Zarejestrowaliśmy do tej pory około 180 osób. Są to głównie studenci, ale zgłaszają się też osoby spoza uczelni, między dwudziestką, a czterdziestką. Widać, że są to osoby świadome, jak cenna jest ich deklaracja – mówi Krzysztof Saczka, koordynator akcji.

A ta świadomość nie jest niestety powszechna. Mimo szerokiej akcji informacyjnej, wielu ludzi nadal uważa, że szpik pobiera się z kręgosłupa i że jest to bolesne i niebezpieczne.

- Prowadziliśmy taką akcję promocyjną w Galerii Trzy Korony. Namawialiśmy napotkanych ludzi do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Większości z nich musieliśmy tłumaczyć, na czym polega przekazywanie szpiku – dodaje Krzysztof Saczka.

Podczas ubiegłorocznej akcji studenci zarejestrowali 363 potencjalnych dawców szpiku. Nowy Sącz plasuje się pod tym względem w czołówce kraju. Wiele większych ośrodków akademickich i uczelni nie osiąga takich wyników.

Projekt DWA WYMAZY i DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza takich dawców.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5 tys. osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000.

JG, fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu