Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
26/09/2023 - 16:05

Sądecki historyk Łukasz Połomski otrzymał prestiżową nagrodę. Należy do najlepszych w całej Polsce!

- Absolutnie się tego nie spodziewałem - tak Łukasz Połomski komentował przyznanie mu niezwyczajnego wyróżnienia. Sądecki historyk, nauczyciel i działacz społeczny znalazł się w gronie laureatów tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”. Gala finałowa odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu w ramach Sądeckiej Jesieni Kulturalnej.

czytaj też Nadzwyczajna sądecka szkoła. Nikogo nie trzeba tam zmuszać do nauki

Spośród dziesięciu  osób, jury w profesorskim składzie, Marzena Marczewska, Halina Zgółkowa, Bolesław Faron, Jan Mazur i Marek Ziółkowski, wybrało troje zwycięzców, przyznając im równorzędne tytuły Mistrza Mowy Polskiej. Na podium trafił Łukasz Połomski, sądecki historyk i  nauczyciel, lokalnej społeczności znany także jako szef stowarzyszenia Sądecki Sztetl kultywującego pamięć o historii i kulturze polskich Żydów. Razem z nim mistrzowskie nagrody odebrały Anna Lewicka i Anna Wacławik-Orpik dziennikarki radia TokFM.

Czytaj też Wielka sława romskiej osady w Maszkowicach. Wszystko za sprawą... Netflixa [WIDEO] 

Łukasz Połomski przyznał, że nagrody się nie spodziewał. - Nauczyciel z Nowego Sącza, który zostaje laureatem tak prestiżowego konkursu, to olbrzymie wyróżnienie, ale też zobowiązanie do pracy nad językiem i nad rozwijaniem swoich językowych umiejętności, w taki sposób, żeby polszczyzny używać coraz piękniej. Nie tylko w wywiadach, ale też w czasie spacerów, lekcji i różnych wydarzeniach, które organizujemy – mówił  tuż podczas  gali i dodał, że w tym roku otrzymał jeszcze jedną nagrodę, nawet ważniejszą. - Tą nagrodą jest słowo „tata”, które usłyszałem od  mojej kilkumiesięcznej córeczki -   powiedział.

Czytaj też "Zielona Granica" - film, który wstrząsnął Polską. Czy chcemy go oglądać w Nowym Sączu?

Nagrodę publiczności w głosowaniu zdobył Mateusz Adamczyk, polonista i twórca internetowy, który na swoim Instagramie opowiada o języku polskim i odpowiada na pytania internautów. Nagroda w kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej przypadła Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Nagrodę publiczności w tej kategorii otrzymał Instagramowy kanał #ĄE. ([email protected]) Fot. Michał Rejduch
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu