Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
17/11/2021 - 11:30

Sądecki kajakarz od lat przywraca pamięć o Żydach. Może zostać nagrodzony

Drugim obliczem sądeckiego kajakarza Dariusza Popieli jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Sportowiec to także działacz Sądeckiego Sztetla. Teraz ma okazję zdobyć ogólnopolską nagrodę POLIN, do której niedawno został nominowany.

Dariusz Popiela to postać w Nowym Sączu powszechnie znana. Jako kajakarz osiąga bardzo duże sukcesy. W swoim dorobku ma wiele medali Mistrzostw Świata i Europy. Oprócz tego dziewięciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski i brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Sportowiec jest jednak również zaangażowany w działalność społeczną i związany z Sądeckim Sztetlem. W 2013 roku pokrył koszty finansowe, jakich wymagało upamiętnienie Jakuba Mullera. Oprócz tego współorganizuje również rocznice dotyczące tragicznej historii Żydów oraz nadzoruje budowę pomników poświęconych tym wydarzeniom.

Jest także autorem projektu, w ramach którego na cmentarzach wspominane są nazwiska ofiar Holocaustu. Nie zostało to niezauważone. Za swoją działalność został bowiem nominowany do nagrody POLiN. Jej główny cel to  promowanie postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Popiela skomentował tę sytuację na Facebooku. - Dziękuję za nominację. Od kilku edycji zgłaszam kandydatów, ale życie, choć w tym wypadku raczej kapituła, lubi zaskakiwać. Dziękuję osobie, która mnie zgłosiła. Przyznam, że co listopad dostaję pytania czy można mnie zgłosić. Odpowiadałem, że nie, bo jest to możliwe tylko raz. Jednak się myliłem – napisał, po czym wymienił osoby, którym szczególnie dziękuje.

- Bez względu na wyniki, grono przyjaciół zapowiada miłe chwile. Jak zawsze, śledząc poprzednie edycje będą komentarze, kto i jak bardzo zasługuje na nagrodę. U mnie rywalizacja jest na wodzie. Mam ją na co dzień i w przypadku upamiętnień nie istnieje.

Dla mnie więc wszyscy kochani nominowani i ci, którzy każdego dnia zasuwacie dla nich, dla ofiar, polskich Żydów, dla pamięci, kultury, dla ludzi nie liczb, jesteście wygrani i zasługujecie na gratulacje – zakończył swój wpis kajakarz. ([email protected], fot.: KS)Dziękujemy za przesłanie błędu