Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
22/05/2021 - 13:00

Sądecki strażak z odznaczeniem od prezydenta. Dostał Złoty Krzyż Zasługi

Jarosław Kowalski, trażak PSP w Nowym Sączu, odebrał odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Brygadier brał udział w zagranicznych akcjach specjalnej grupy poszukiwawczej m.in. w Bejrucie. Za swoją służbę został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

KPRP/Jakub Szymczuk

Jarosław Kowalski działał w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a teraz pracuje w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu, jest to wydział Państwowej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Brygadier pomagał również w Bejrucie, kiedy w stolicy Libanu doszło do potężnego wybuchu. Razem z innymi strażakami z grupy USAR Poland trafił do samego centrum akcji, aby ratować ludzkie życie. Takich wyjazdów zagranicznych Jarosław Kowalski ma już na swoim koncie sporo.

Z uwagi na jego zasługi prezydent RP, Andrzej Duda, na początku maja przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi. Jest to najwyższy stopień odznaczenia przyznawanego osobom, które zasłużyły się dla państwa i obywateli swoją służbą, przekraczającą zakres zwykłych obowiązków. Krzyż Zasługi przyznawany jest w Polsce od 1923 roku.

Bryg. Jarosław Kowalski odebrał odznaczenie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Strażaka. Mieszkaniec Podegrodzia jako jedyny został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. – Byłem bardzo zaskoczony tym wyróżnieniem, ale jestem też bardzo dumny – mówi Jarosław Kowalski. – Jestem dumny z pracy, jaką wykonuję razem z kolegami z grupy USAR Poland – dodaje strażak i dziękuje również dowódcy grupy, gen. Mariuszowi Feltynowskiemu z Warszawy oraz mł. bryg. Markowi Chwale, komendantowi krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk)Dziękujemy za przesłanie błędu