Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
11/05/2019 - 15:30

Sądecki szpan „na kłamczucha” z małą tablicą rejestracyjną. Będą z tego kłopoty

Na sądeckich ulicach można zauważyć auta, których tablica rejestracyjna jest znacznie, niemal dwukrotnie mniejsza niż tych standardowych. Nie należą się one wszystkim samochodom, ale wbrew temu posiada je sporo pojazdów, choć nie powinno.

W lipcu 2018 roku zmieniły się przepisy i dzięki temu posiadacze samochodów mających małe  miejsce konstrukcyjne na tablicę rejestracyjną, czyli głównie  japońskich oraz amerykańskich, mogą otrzymywać tzw. "blachy" w dostosowanym rozmiarze. Wcześniej musieli oni stosować różne zabiegi, aby je zmieścić tablice w miejscu do tego przeznaczonym, bo były za duże. Zrobiono więc ukłon w ich stronę, dzięki czemu wydawane odpowiednio zmniejszone.

Nowy wariant na tyle się spodobał, że właściciele również innych marek aut zastosowali u siebie pomniejszone tablice. Urzędy podczas procedury nie sprawdzają z jakiego kraj pochodzi samochód.

- Nie kontrolujemy tego, ale każdy kto takie tablice pobiera zobowiązany jest do napisania stosownego oświadczenia. Tam trzeba podpisać się pod deklaracją, że nasz samochód właśnie takiego rodzaju tablicy wymaga i jest również wzmianka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia - powiedział nam Stanisław Bębenek, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Małych tablic w naszym mieście wydano łącznie 46 od czasu obowiązywania nowych przepisów.

Ze względu na rozmiar numer rejestracyjny może mieć dwie litery oraz dwie cyfry, oznacza to zdecydowanie mniej możliwych kombinacji i wydawanie tablic wszystkim samochodom spowodowałoby bardzo szybkie ich wyczerpanie. Niektóre urzędy w Polsce wysłały nawet wezwania do właścicieli samochodów, którzy pobrali małe tablice choć nie powinni, nakazując ich zwrot.

Co grozi za takie oszustwo? Podczas kontroli drogowej policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Urzędy w swoich oświadczeniach powołują się na Art 233 Kodeksu Karnego.

"§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Kłamstwo w celu dostania małej tablicy rejestracyjnej może narobić sporo problemów.

MŚ ([email protected])

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach