Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/06/2013 - 05:15

Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki z Różą Thun

W południe 6 czerwca sala imienia Lucjana Lipińskiego w MCK „Sokół” zapełniła się do ostatniego miejsca. Jak przystało na obowiązkowych studentów, wszyscy uczestnicy zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku zjawili się na uroczystym zakończeniu roku akademickiego.
Wykład końcowy o dialogu wielokulturowości wygłosiła profesor Maria Flis, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Flis opowiedziała słuchaczom o swoich badaniach kulturowych w Afryce równikowej w Gabonie i Kamerunie oraz w Republice Południowej Afryki. Dialog wielokulturowy w tej części świata nie służy rozwojowi autentycznych struktur społecznych. - Biali koloniści odeszli, ale rodzimi następcy niewiele zmienili, przejęli obyczaje europejskich kolonizatorów we własnej, często wynaturzonej wersji. Korupcja jest wszechobecna. Postęp i dobrobyt w krajach Afryki jest udziałem niewielkich części społeczeństw. Mieszkańcy wsi w lasach deszczowych zamienili strzechy z liści palm na dachy kryte blachą falistą i niewiele więcej się w ich życiu zmieniło. Docierają jednak do nich przekazy medialne i pogłębiają uczucie niedosytu i upośledzenia. Rozbudzają różne potrzeby cywilizacyjne, a nie ma możliwości ich zaspokojenia w dającej się określić przyszłości. Z jednej strony globalizacja – z drugiej struktury plemienne. Afryka jest kontynentem głęboko okaleczonym – mówiła profesor Flis.
Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun przyleciała prosto z Brukseli, dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości wylądowała na lotnisku w Balicach. Wystąpiła z okazji inauguracji kampanii informacyjno – edukacyjnej „Europejski Rok Obywatela 2013”. Na wstępie przedstawiła najważniejsze dane dotyczące funkcjonowania instytucji europejskich – Rady Europy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, czym się zajmują i jakie są różnice w ich kompetencjach. Pozostałą część wystąpienia poświęciła roli obywateli Unii Europejskiej we współrządzeniu Wspólnotą. - Niepokojące i dziwne jest to, że w krajach „starej unii” frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynosi 80 i więcej procent, a w Polsce w czasie ostatnich wyborów unijnych do lokali wyborczych poszło niecałe 25 proc. społeczeństwa. A przecież w Parlamencie Europejskim ustala się prawa, które będą obowiązywać we wszystkich krajach Wspólnoty, jeżeli nie głosujemy, oddajemy prawo do decydowania o naszym losie innym – mówiła Róża Thun. Apelowała również o każdą formę aktywności w życiu społecznym, o zakładanie organizacji pozarządowych, które przejmują znaczną część kompetencji organów rządowych i samorządowych, o udział w już istniejących. – Na tym właśnie polega społeczeństwo obywatelskie – podkreśliła.
Dyrektor niedawno utworzonego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie przedstawił pokrótce zakres działalności swojej placówki i obiecał, że Ośrodek chętnie będzie uczestniczył we wszelkich inicjatywach lokalnych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba zorganizuje w Nowym Sączu debatę na każdy temat, który nurtuje opinię społeczną.
Założycielka i prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku przedstawiła inicjatywę utworzenia Małopolskiej Rady Seniorów - wszystko jest na dobrej drodze. Jeżeli podobne ciała powstaną w innych województwach, może powstać ogólnopolska reprezentacja w postaci Parlamentu Seniorów. A na razie idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku zatacza coraz szersze kręgi. W Małopolsce jest ich już 45. Wiele następnych gmin zamierza je utworzyć.
Na zakończenie spotkania rozdano dyplomy i wyróżnienia dla absolwentów Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jan Gabrukiewicz
Fot. JG
 






Dziękujemy za przesłanie błędu