Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/02/2013 - 23:27

Sądeckie Centrum Onkologii przyjmie dziś pierwszych pacjentów

Działalność rozpoczynają oddziały: hematologiczny, onkologii klinicznej, ginekologii onkologicznej i chirurgii onkologicznej. Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia opiewa na kwotę 5 mln zł.
- Jesteśmy przygotowani na to, aby przyjmować na powyższe cztery oddziały pacjentów mających już rozpoznaną chorobę nowotworową i jakiś etap leczenia za sobą – powiedział naszemu portalowi Andrzej Fugiel, zastępca dyrektora sądeckiego szpitala do spraw lecznictwa. – Docelowo w sądeckim Centrum Onkologii będzie mogło się leczyć około 120 chorych.
Oddział hematologiczny, którym kieruje lek. Anna Zając-Gwóźdź dysponuje 26 łóżkami, zaś oddział onkologii klinicznej – 12 łóżkami i 6 miejscami pobytu dziennego. Kierować nim będzie lek. Agnieszka Michalczyk. Szefem oddziału ginekologii onkologicznej (28 łóżek, w tym 5 intensywnej opieki medycznej) jest dr n. med. Bogdan Kamiński, specjalista ginekolog-onkolog, natomiast oddziału chirurgii onkologicznej, posiadającego 28 łóżek, w tym 5 łóżek intensywnej opieki medycznej jest lek. Jacek Szabliński, specjalista chirurgii ogólnej-onkolog
- W poniedziałek planujemy przyjąć na nasz oddział pierwszych ośmiu pacjentów – mówi lek. Jacek Szabliński. – Część z nich zostanie przeniesiona z oddziału chirurgii ogólnej sądeckiego szpitala. Docelowo oddział chirurgii onkologicznej będzie miał 28 łóżek. Teraz jednak będzie mogło być leczonych od 15 do 20 chorych. W sprawach medycznych będziemy mieli wsparcie prof. Leszka Kołodziejskiego, konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii onkologicznej.
Na oddziale chirurgii onkologicznej pracuje od dziś pięcioro lekarzy (2 specjalistów chirurgii onkologicznej, 2 specjalistów chirurgii ogólnej i jeden lekarz – młodszy asystent) oraz 12 pielęgniarek.
- Jesteśmy przygotowani do przyjęcia chorych – zapewnia doktor Szabliński. - We wtorek zaczniemy wykonywać pierwsze zabiegi chirurgiczne. Pacjenci będą operowani jeszcze na bloku, znajdującym się w głównej części szpitala. W związku z uruchomieniem Centrum Onkologii, wcześniej poukładaliśmy z ordynatorami, w uzgodnieniu z dyrekcją szpitala harmonogram pracy funkcjonujących sal operacyjnych. Do czasu uruchomienia sal operacyjnych w nowym ośrodku, te dotychczas działające będą wykorzystane od rana do wieczora.
Blok operacyjny w Centrum Onkologii zajmuje najwyższe piętro budynku. Są tam trzy sale operacyjne.
- Nie uruchomiamy ich dlatego, że na razie nie są one jeszcze wyposażone w specjalistyczny sprzęt – przyznaje wicedyrektor Fugiel. - Szpital stara się jednak usilnie o fundusze na zakup aparatury. Część środków na ten cel została już zabezpieczona w budżecie Urzędu Marszałkowskiego na ten rok.
Centrum Onkologii nie ma też na razie kontraktu na oddział paliatywny. W tym roku raczej nie będzie on uruchomiony.
Także na uruchomienie radioterapii w sądeckim Centrum Onkologii trzeba będzie jeszcze poczekać. Nowa placówka ma już jeden akcelerator liniowy, ale musi kupić jeszcze drugi. Radioterapia, to można powiedzieć serce każdego ośrodka onkologicznego, to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez lekarzy w leczeniu chorób nowotworowych.
- Akcelerator jest w trakcie montażu – mówi wicedyrektor sądeckiego szpitala.
Systematycznie do nowego obiektu będą przenoszone także działające w różnych miejscach przychodnie onkologiczne.
- Aby leczenie pacjentów było kompletne, do czasu uruchomienia radioterapii w naszym centrum będą oni przewożeni na naświetlania do szpitali w Krakowie, Tarnowie, Brzozowie - tłumaczy doktor Jacek Szabliński. – Chciałbym, aby radioterapia w naszym ośrodku została uruchomiona jak najszybciej. Warto też dodać, że Centrum Onkologii będzie współpracować z innymi specjalistami z Instytut Onkologii w Krakowie, którzy będą nadzorować prace sądeckiego ośrodka, ale także konsultować pacjentów.

(MIGA)
Fot. (MIGA), arch. szpitala w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu