Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
08/03/2018 - 12:15

Sądeckie muzeum na swoim, ale może być problem z parkowaniem

Od początku marca główna siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajduje się w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 56. Otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowano na 26 kwietnia.

Budynek w 2016 roku kupiło województwo małopolskie. Muzeum jest, bowiem jednostką budżetową Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Na ten cel województwo przeznaczyło część własnych środków, a część były to środki unijne.  
 
Remont, adaptacja i modernizacja pięknej kamienicy, by spełniała funkcje muzealne trwała kilkanaście miesięcy.
 
Do nowej siedziby przeprowadziło się już kierownictwo i większość muzealników, którzy przez wiele lat pracowali w Domu Gotyckim. Ten budynek będzie jeszcze nadal wykorzystywany przez muzeum, które dzierżawi go od parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu do 2023 roku.
 
- Na własną siedzibę czekaliśmy ponad 50 lat – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - Tułaliśmy się w Nowym Sączu to tu, to tam. Teraz, nareszcie jesteśmy już na swoim.
 

W Domu Gotyckim pozostały sale ekspozycyjne, w których prezentowane są bogate zbiory sztuki cerkiewnej, jak również cechowej.

W nowym gmachu przy ul. Jagiellońskiej funkcjonuje już dyrekcja muzeum oraz działy: inwentaryzacji zbiorów, sztuki, edukacji a także administracja i księgowość.

Zobacz także: Urządzili się „na bogato”. Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu już gotowa. [ZDJĘCIA]

- W nowym miejscu warunki pracy muzealników są komfortowe – dodaje dyrektor Ślusarek.  – W nowej siedzibie wygospodarowano miejsca na magazyny i biura. Stworzono również wspaniałe warunki ekspozycyjne.

Otwarcie nowej siedziby sądeckiego muzeum planowane jest na 26 kwietnia. Z tej okazji przygotowywana jest m.in. wystawa Jacka i Rafała Malczewskich. Byli oni związani z Nowym Sączem.

- Kiedyś, w miejscu, w którym obecnie znajduje się ta piękna kamienica z 1911 roku stał dom teściowej Jacka Malczewskiego - opowiada dyrektor sądeckiego muzeum. – W tym budynku można będzie również podziwiać i inne wystawy m.in. historyczną związaną z dziejami Sądecczyzny od czasów Autonomii Galicyjskiej do II wojny światowej, a także tą poświęconą wspaniałemu malarzowi Bolesławowi Barbackiemu

Dzięki przeprowadzce sądeccy muzealnicy mają do dyspozycji ponad 1300 metrów kw. powierzchni użytkowej. W sali reprezentacyjnej znajdującej się na pierwszym piętrze będą organizowane konferencje, spotkania, koncerty, a także wystawy zmienne. Na niższej kondygnacji powstały pracownie i biura. Na najniższym poziomie znajdują się magazyny, w których znajdą się zbiory działu sztuki. Eksponaty będą systematycznie zapełniać magazyny. Jest to duża operacja, bowiem do przewiezienia jest ich kilka tysięcy.

W Domu Gotyckim, którym muzeum administruje do 2023 roku, pozostanie dział promocji. Przenosi się tam również dział historyczny z Miasteczka Galicyjskiego.

Minusem nowego lokum muzeum jest swojego, wyodrębnionego parkingu. Kierowcy będą musieli szukać na pobliskich parkingach.

[email protected], Fot. MUW.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)