Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/05/2015 - 17:50

Sądeckie obchody święta Konstytucji 3 Maja

3 Maja, podobnie jak w całym kraju, tak i w naszym regionie odbywały się liczne, uroczyste msze za Ojczyznę, festyny, koncerty i inne imprezy piknikowe na świeżym powietrzu. 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzono też podniośle w Nowym Sączu.
Uroczystości rocznicowe w Nowym Sączu rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Małgorzaty. We wspólnej koncelebrze uczestniczyli proboszczowie sądeckich parafii, razem z ks. dr Jerzym Jurkiewiczem, prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu i ks. ppłk Andrzejem Gutem, kapelanem KOSG. Brali w niej udział także m.in. parlamentarzyści, władze miasta na czele z wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem i Bożeną Jawor, przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza, radni miejscy, przedstawiciele powiatu, na czele z Antonim Koszykiem, wicestarostą nowosądeckim, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu, a także i innych organizacji. Szkoły oddelegowały swoje poczty sztandarowe. Tłumnie na mszę za Ojczyznę przybyli mieszkańcy. Bazylika dosłownie pękała w szwach. Płomienną, patriotyczną homilię, poruszającą serca i umysły wygłosił ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali ulicami św. Ducha, Lwowską, Rynkiem i ul. Piotra Skargi na Plac 3 Maja. Od wielu już lat uroczystości związane obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywają się pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego. Warto wspomnieć, że wspomniany współtwórca konstytucji 3 Maja przez ponad 30 lat piastował urząd starosty sądeckiego.

Na Placu 3 maja szpalerem ustawiły się poczty sztandarowe, rozległ się hymn narodowy. Następnie w imieniu władz miasta głos zabrał Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.

- Święto uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku zajmuje w obecnie wolnej i suwerennej Polsce miejsce zasłużone, znaczące i szczególne. Był czas, wcale nie tak odległy, kiedy upomnienie się o obchody tej rocznicy, wymagało odwagi. Konstytucja 3 maja zapisała się w naszej zbiorowej świadomości jako prawdziwa jutrzenka swobody. Kiedy ją pisano, uchwalono w atmosferze spisku, tajemnicy zamachu stanu i wprowadzano, była ona nadzieją na ratunek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gdy oświeceni spiskowcy spisywali treść konstytucji, zasadniczego dokumentu mającego być fundamentem nowego państwa, do niedawna wielka Rzeczypospolita była już niemal wasalem carskiej Rosji przede wszystkim z powodu utraty przez narodowe elity związku z własnym państwem. W tej sytuacji Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj nazwali konstytucję, która współtworzyli, ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny. Wciąż otwarte pozostaje pytanie: Jakie przesłanie konstytucja z 1791 roku i towarzyszące jej okoliczności niesie dla nas współczesnych? Warto się nad tym głębiej zastanowić.

Wiceprezydent podkreślił, że wydarzenia towarzyszące uchwaleniu konstytucji 3 Maja powinny być obowiązkową lekcją dla każdego Polaka.

- Konstytucja z 3 maja 1791 roku podkreślała, że to państwo należy do obywateli, do narodu, a nie naród do państwa –
zaznaczył wiceprezydent Gwiżdż. – Musimy też pamiętać, że współczesne pokolenia, My wszyscy, stanowimy ważną zmianę w sztafecie pokoleń Polaków. Taką zmianę, którą, mam nadzieję, dobrze ocenią przyszłe pokolenia.

Po tym przemówieniu kwiaty pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego złożyli m.in. wiceprezydent Nowego Sącza, Bożena Jawor - przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, sądeccy parlamentarzyści: Piotr Naimski, Marian Cycoń, Andrzej Romanek, Arkadiusz Mularczyk i Wiesław Janczyk, jak również przedstawicielka biura posła Andrzeja Czerwińskiego. Głowę przed pomnikiem Małachowskiego skłonili przedstawiciele miejskich struktur PiS na czele z przewodniczącym Leszkiem Langerem, radni miejscy i wojewódzcy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, służb mundurowych, Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu, a także Związku Zawodowego „Solidarność”.

W uroczystościach uczestniczyli, choć nieco mniej licznie niż w latach poprzednich, mieszkańcy miasta. Na zakończenie popołudniowych uroczystości ich uczestnicy mogli posłuchać występu Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata. Zaprezentowano także specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny składający się z poezji i wybranych pieśni patriotycznych. Program przygotowali uczestnicy Sceny Młodzieżowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu oraz uczniowie z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu. Rozległy się słowa przepięknej patriotycznej pieśni „Witaj, Majowa Jutrzenko” i innych pieśni patriotycznych.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu