Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
14/07/2013 - 14:50

Sądeczanie na wakacjach. Popularna Bułgaria, Chorwacja i Tunezja

Plaża, morze i słońce to trzy podstawowe czynniki potrzebne, aby wypoczynek dla większości był udany. Również Sądeczanie marzą o kilku lub kilkunastodniowym wypoczynku w zagranicznym kurorcie, gdzie piękna pogoda będzie zagwarantowana. Niestety kryzys gospodarczy nie ominął branży turystycznej. Osoby wykupujące wycieczki zwracają uwagę na ceny.
Sądeczanie najczęściej pytają o cenę. Tego typu pytania chyba nikogo nie dziwią. W okresie kryzysu gospodarczego większość konsumentów ogląda dwa razy złotówkę, zanim ją wyda. Wakacje są czasem, gdzie każdy chce odpocząć i nabrać sił do pracy. Jednak kryzys i chęć oszczędzania biorą górę i sądeczanie chcą wypocząć nie przepłacając.
- W okresie wakacyjnym rodziny wyjeżdżają z dziećmi i wiadomo, każdy zwraca uwagę na ceny. Często padają pytania o oferty last minute, czy w danej cenie wycieczki są zapewnione konkretne atrakcje - powiedziała pracownica biura podróży Maxim.
Ceny wczasów rozpoczynają się od 1200 złotych od osoby na dziewięć nocy z wyżywieniem. Oczywiście można trochę zaoszczędzić, wybierając opcję bez wyżywienia i na przykład z własnym dojazdem.
- Czteroosobowa rodzina może skorzystać z oferty all inclusive i wyjechać do coraz bardziej popularnej Bułgarii już za około 4000 tysiące złotych - proponuje Jerzy Giza, współwłaściciel Przedsiębiorstwa Turystycznego „Krywań”.
Jak wiadomo, czym więcej atrakcji, tym cena wycieczki rośnie. Za wycieczki fakultatywne i dodatkowe atrakcje trzeba oczywiście ekstra zapłacić.
Dopiero w drugiej kolejności padają pytania o wolne terminy. Klienci dostosowują wycieczki do swoich urlopów.
Jakie kraje cieszą się coraz większą popularnością wśród Sądeczan, którzy chcą wypocząć? Niezmiennie od lat jest to Chorwacja, Tunezja i Grecja. - W Polsce wakacje zależą od pogody, więc nie zawsze mamy gwarancje słonecznej aury. Dlatego te kraje cieszą się sporym zainteresowaniem. W tych miejscach jest wszystko, co potrzebne statystycznemu turyście, czyli słońce, plaża i morze - twierdzi pracownica biura Maxim. 
Natomiast coraz mniej popularne są wakacje w Egipcie. - Choć ceny są stosunkowo niskie, sytuacja w tym kraju i zamieszki odstraszają wczasowiczów. Jeżeli już ktoś decyduje się tam jechać to zostaje w kurorcie i nie podróżuje po kraju - informuje Alicja Woźniakiewicz z biura podróży La Vista.
Coraz popularniejsza jest Bułgaria. - W tym sezonie stała się bardzo modna. W ostatnich latach powstały tam piękne hotele położone nad samym morzem, poprawiły się znacząco warunki. Ceny są jeszcze stosunkowo niskie. Hotele oferują pobyt z wyżywieniem all inclusive oraz zniżki dla dzieci nawet do 14 lat. Dlatego jest to ulubione miejsce rodzin z dziećmi, ponieważ pozwala zaoszczędzić wydatki na miejscu. Wypoczynek nad Morzem Czarnym jest coraz bardziej rozchwytywany przez Sądeczan. Nowością tego sezonu jest również Albania. Piaszczyste plaże, bałkański klimat i gościnność mieszkańców sprawia, że coraz częściej odwiedzają ten kraj polscy turyści - opowiada Giza.
Jeżeli chodzi o środek transportu, wszystko zależy od możliwości finansowych podróżujących. Sądeczanie coraz częściej do Chorwacji jadą własnym samochodem. W przypadku odleglejszych zakątków Europy wybierają samoloty. Jednak nadal najpopularniejszym środkiem transportu są autokary. 
Biura podróży sprzedają przede wszystkim wycieczki zagraniczne. Rzadko kiedy klienci biur pytają o ofertę nad polskim morzem. Osoby, które chcą odpocząć nad Bałtykiem, najczęściej sami sobie organizują wyjazd.
Wakacyjne oblężenie w przedsiębiorstwach turystycznych trwa. Chętni na wypoczynek w lipcu czy sierpniu wykupywali wczasy dużo wcześniej. Biura turystyczne powoli przygotowują ofertę na sezon jesienny. We wrześniu czy październiku największą popularnością cieszą się te wycieczki, w trakcie których można aktywnie spędzić czas, na przykład zwiedzając kilka europejskich krajów.

(MG)
Fot. (MG), archiwum
 


Dziękujemy za przesłanie błędu