Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
18/11/2018 - 15:40

Sądeczanie przecierają oczy ze zdumienia. Takiego oznakowania jeszcze nie było

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zainstalował przy przejściu dla pieszych na al. Batorego w Nowym Sączu świecące oznakowanie. Kierowców zbliżających się do pasów znajdujących się na wysokości Centrum Batorego ostrzegają podświetlone znaki drogowe i wmontowane w jezdnię ledy.

Te nowinki mają zwiększyć bezpieczeństwo w tym rejonie miasta. Aleja Batorego jest ulicą o bardzo dużym natężeniu ruchu. Codziennie przejeżdża nią tysiące pojazdów.

System został zainstalowany kilka dni temu. Uruchamia się, kiedy pieszy zbliży się do pasów. Wtedy zapala się wbudowane w asfalt pulsujące oświetlenie, a na znaku informującym kierowców, że zbliżają się do przejścia dla pieszych podświetla się ledowy "ludzik".

O podjęcie przez władze miasta jakichkolwiek działań, by na tym przejściu dla pieszych zwiększyć bezpieczeństwo zabiegał między innymi radny Mieczysław Kaczwiński, przewodniczący Zarządu Osiedla Szujskiego w Nowym Sączu.

Z przejścia vis, a vis Centrum Batorego korzysta wielu przechodniów, w tym uczniów szkoły Podstawowej nr 8. Przypomnijmy też, że w grudniu 2016 roku na al. Batorego doszło do tragedii.

- Mam nadzieję, że to rozwiązanie się sprawdzi i w tym miejscu zrobi się bezpieczniej - mówi Mieczysław Kaczwiński, przewodniczący Zarządu Osiedla Szujskiego, były radny miasta Nowego Sącza. - Cieszę się, że w końcu udało się coś w tym temacie zrobić. Na załatwienie mojej interpelacji w tej sprawie, którą składałem zaraz po tragicznym wypadku w, którym zginęła mieszkanka mojego osiedla, czekałem 23 miesiące. Ale lepiej późno, niż wcale.

Sprawy związane z poprawą bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych na terenie miasta leżały też na sercu radnej Dominice Marczak. Wielokrotnie zgłaszała ona w tej kwestii interpelacje do władz miasta.

Podświetlane, pulsacyjne oznakowanie to nie jedyna nowinka, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na sądeckich ulicach. Między innymi na ulicy Tarnowskiej, na odcinku już za Miasteczkiem Multimedialnym zainstalowano tablicę, na której, w przypadku, gdy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość wyświetlana jest informacja, o ile tę prędkość przekroczył, jakiej wysokości mandat musiałby zapłacić oraz informacja, aby kierowca zwolnił.

Z budżetu miasta na zainstalowanie oznakowania aktywnego przeznaczono 150 tys. złotych. Radni podjęli tę uchwałę w lipcu tego roku.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM., Dominika Marczak.

Oznakowanie przejść dla pieszych
Oznakowanie przejść dla pieszych


Dziękujemy za przesłanie błędu