Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
21/05/2015 - 10:25

Samorządowcy rozmawiali z policją o Cyganach z Maszkowic

Podczas spotkania 19 maja (wtorek) kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu z władzami gminy Łącko poruszono kwestię przywrócenia patroli prewencji policji z Krakowa. Poruszono także temat nielegalnego wypalania zużytego sprzętu AGD przez mieszkańców romskiej osady w Maszkowicach.





W Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu 19 maja (wtorek) odbyło się kolejne spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na terenie gminy, przede wszystkim w miejsowości zamieszkiwanej przez 1Romów.

Czytaj: Romowie dalej wypalają złom i trują w Maszkowicach

- Na spotkaniu przedstawiciele gminy poruszyli kwestie związaną z przywróceniem patroli funkcjonariuszy z Oddziałów Prewencji Policji z Krakowa - informuje sierż. szt. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu insp. Marek Rudnik poinformował, że decyzja w tym zakresie leży w gestii jednostki nadrzędnej wobec Komendy Policji w Nowym Sączu, to jest Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, jednocześnie zapewnił, że sytuacja na terenie gminy Łącko jest cały czas monitorowana. O bezpieczeństwo mieszkańców nadal dbają wzmocnione służby Policji. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Starym Sączu są wspierani przez dodatkowe patrole z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom od 1 marca br. na terenie zamieszkania osób narodowości romskiej oraz w
sąsiadujących miejscowościach tj. w Łącku i Jazowsku  został powołany dzielnicowy koordynator. Do jego zadań należy m.in.
rozwiązywanie bieżących problemów pomiędzy mieszkańcami osiedla romskiego  i sąsiadami.

Również z sądeckiej komendy przesunięto cywilny etat do posterunku Policji w Łącku, a zadaniem nowego pracownika jest przyjmowanie petentów.

- Omawiany był również problem nielegalnego termicznego przekształcania odpadów, który jest uciążliwy dla mieszkańców gminy Łącko - dodaje sierż. szt. Justyna Basiaga. - Z uwagi na to, że jest to problem złożony i aby go rozwiązać niezbędna jest współpraca wielu instytucji rządowych i pozarządowych na spotkaniu omawiano kwestię wspólnych przedsięwzięć, które w tym zakresie będą realizowane i które mają na celu zniwelowanie problemu.

Najważniejsze jest aby uświadomić zarówno osoby, które pozbywają się nielegalnie sprzętu, jak również osoby zajmujące się ich termicznym przekształcaniem o szkodliwości tego działania dla środowiska oraz zdrowia całego społeczeństwa.

Policja oraz władze gmina apelują, by mieszkańcy ograniczyli praktykę porzucania oraz udostępniania swojego zużytego sprzętu elektronicznego, AGD w miejscach do tego nie wyznaczonych, uniemożliwiając w ten sposób dokonywanie nielegalnego procederu wypalania odpadów.

(Rob)
Fot. arch.
 







Dziękujemy za przesłanie błędu