Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
03/09/2020 - 13:20

Sanepid zna wyniki badań nauczycieli w gminie Łukowica. Wraca nauka w szkołach

Sanepid w Limanowej ma już wyniki badań w kierunku koronawirusa, którym poddani zostali nauczyciele z czterech szkół podstawowych w gminie Łukowica na Limanowszczyźnie. Na 22 osoby, od których został pobrany wymaz już wiadomo, że zakażony się jeszcze jeden pedagog. W kolejnym przypadku wynik jest nierozstrzygający, więc musi zostać powtórzone badanie, a jeszcze jeden nie dotarł do PSSE w Limanowej. Co z funkcjonowaniem czterech szkół działających na terenie tej gminy?

Przypomnijmy, że chodzi o szkoły w: Świdniku, Jadamwoli, Łukowicy i Jastrzębiku. Nauczyciele i uczniowie witali nowy rok szkolny zdalnie. Dlaczego?

Taka była decyzja wójta gminy, który podjął ją w porozumieniu z szefową limanowskiego Sanepidu, po tym, jak u jednej z nauczycielek, jeszcze przed pierwszym dzwonkiem zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. Kobieta została objęta izolacją, a ponieważ z nią mieli styczność inni nauczyciele to również i oni zostali objęci kwarantanną.

Czytaj także: Region: prawie trzydzieści osób, w tym większość pedagogów czekają wymazy

Było to grono dwudziestu dwóch pedagogów uczących w czterech wymienionych szkołach. Przedwczoraj (1 września) grupa trzydziestu osób miała przeprowadzone wymazy w kierunku SARS CoV-2. Punkt wymazowy znajdował się na parkingu w Łukowicy. Wśród nich było 22 nauczycieli. Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej dysponuje już prawie wszystkimi wynikami badań.

- Jeśli chodzi o grupę przebadanych pedagogów to jedna osoba ma wynik dodatni – mówi Renata Tokarska, powiatowy inspektor sanitarny w Limanowej. – Jeden wynik jest niewyjaśniony, a więc trzeba będzie badanie powtórzyć. Jeszcze czekamy na jeden wynik. Pozostałe wyniki są ujemne.

Nauczyciele, którzy mają wynik ujemny już wkrótce otrzymają decyzję o wygaszeniu kwarantanny. Otrzymają ją drogą elektroniczną.

Czytaj także: W czterech szkołach w gminie Łukowica zdalny pierwszy dzwonek. Dlaczego?

Pedagog, który ma pozytywny wynik został objęty izolacją. - Tak więc mamy izolowanych dwóch pedagogów – dodaje szefowa limanowskiego Sanepidu. – Osoba, która ma wynik niejednoznaczny będzie jeszcze raz badana na obecność koronawiriusa.

Co dalej z działalnością czterech szkół podstawowych w gminie Łukowica, które zgodnie z decyzją Sanepidu od 1 do 3 września pracowały zdalnie? - Moim zdaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby te szkoły przestawiły się od jutra na pracę stacjonarną – dodaje Tokarska.

Zapytaliśmy wójta gminy Łukowica Bogdana Łuczkowskiego, jaka jest decyzja. - Zapadła decyzja, że od jutra (4 września) we wszystkich szkołach, które były objęte zdalną pracą wraca nauczanie stacjonarne - mówi wójt Łuczkowski. - Czekamy na taką pracę. Dyrektorzy tych szkół będą planowali zastępstwa za osoby przebywające w izolacji.

Wszystkie te szkoły przeszły ozonowanie i zostały zdezynfekowane.

i.michalec@sadeczanin.info, fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu